Obyvatelé Chabařovic se dočkali. Starosta Jiří Záhořík včera slavnostně přestřihl pásku od Vyklické cesty – nové cyklostezky.

Nový asfaltový povrch stezky pro cyklisty a bruslaře v délce necelého kilometru a šířce tří metrů začíná za chabařovickým hřbitovem a vede téměř až k břehům nově napuštěného jezera Milada.

„Stezka byla hrazena z patnácti ekomiliard na zahlazování hornické činnosti. Stála dva miliony korun a celou částku uhradil stát,“ prozradil chabařovický starosta Jiří Záhořík.

Na kole bezpečně

Starosta dodal, že stezka Chabařovicím chyběla. „Děti tu dřív jezdily po staré šachetní cestě, ale tam jezdila auta, takže nyní to bude bezpečnější,“ uvedl Záhořík. Sám prý v těch místech pamatuje původní cestu do Vyklic, kudy jako kluk často chodil.

Prašnou cestu nyní vystřídal hladký asfalt, který místní s radostí hned vyzkoušeli. „Je to tu super, lepší než cyklostezka na Střekově,“ pochvalovala si stezku Lucie Nováková.

Lepší než panel

„Dříve jsme museli jezdit právě na Střekov, což je dost daleko, nebo bruslit tady, na panelové cestě, ale to nebylo ono,“ dodala Martina Božová. Na stezce se oběma líbí také to, že je z kopce, takže si na jedné cestě mohou odpočinout a šetřit síly.

Z konce nové stezky lze na kole samozřejmě pokračovat dál, na bruslích je to ovšem horší, protože další cesty již nejsou zpevněné. „Ve stavbě stezky můžeme v budoucnu pokračovat, ale kolem celého jezera to asi nebude, protože je to třináct kilometrů. Stavba by se tak dost prodražila,“ dodal starosta Záhořík.

Slíbil ale, že kolem stezky ještě přibudou lavičky, které bruslařům usnadní obouvání a umožní odpočinek v krásných zákoutích staré cesty. „Budeme muset vymyslet, jak to udělat, aby nám lavičky nikdo nezcizil, nebo nezničil. Možná by mohly být vyrobeny nahrubo z kmenů,“ nastínil starosta další dodělávky.