Ti, kteří vyrazili k Barboře autem, zaplnili tamní parkoviště. V provozu bylo občerstvovací okno přímo u vchodu k rekreačnímu areálu.

Na Barboře byli jak cyklisté, tak celé rodiny s dětmi. První nedočkavci také zkoušeli ledovou vodu. Po hladině se proháněly také nafukovací čluny. 

Všichni se už těší na letošní sezonu. Nakolik ji ovlivní pandemická opatření, to se teprve uvidí. První teplé dny ale ukazují, že lidé mají o Barboru zájem.

Velikonoční neděle na Barboře u Teplic. | Video: Petr Málek

Víte co je vlastně Barbora?

Umělé jezero, které vzniklo v 70. letech zatopením povrchového lomu na hnědé uhlí, si v letní sezóně oblíbili i turisté z dalekého okolí. Vodní plocha o 65 hektarech nabízí vše: krásné koupání, veškeré sociální zázemí, občerstvení i zábavu. Může se zde plavat, potápět se, surfovat nebo plachtit. Vypůjčit si zde můžete také  šlapadla, hrát míčové hry na plážovém hřišti. Své místo tu mají i příznivci nudistiky. V areálu je kemp. Dospělí vloni platili 50 korun na den, děti a důchodci polovic.

Za nepřístupnou vodu pro běžné potápění začátečníků a náročnou pro zkušené potápěče označuje hlubiny Barbory u Oldřichova na Teplicku coby zatopené důlní šachty instruktor potápění Eduard Šíf z litoměřického klubu Kraken.

Rozhovor pro Deník si můžete přečíst zde:

Barbora, Vápenka, Márinka. Tři vodní plochy, které na Teplicku nabízejí hlubinná dobrodružství a patří proto mezi sportovními potápěči k vyhledávaným lokalitám v rámci České republiky. Barbora si už ale také vyžádala kvůli ponorům pod hladiny nejeden lidský život. 

Dno bývalého lomu, které je až v 70 metrové hloubce, má plochu jako menší náměstí. Pro potápěče je zde připravený cvičný polygon. Hloubka pro běžné trénování je do 40 metrů.

Podívejte se na dno Barbory s webovým portálem Potápěčů Děčín

„S běžnou výbavou to níže ani nejde. Barbora je v tomto směru hodně náročná, a také velmi příkrá,“ zmiňuje instruktor potápění Eduard Šíf, který má v zatopeném lomu v Oldřichově už hodně ponorů.

Před základnou v hloubce 9 metrů mají potápěči keson a výcviková plata v hloubce 6 a 22m, v sedmi metrech je například uměle instalován vrak wartburgu. Mezi jednotlivými atrakcemi jsou vyvázána lana. Ve třiceti metrech si můžete udělat selfíčko s nádražákem, přičemž kousek pod ním pak leží surf. Cvičná hloubka končí u vojenského stanu ve 40 metrech, který je pod hladinou ve volné vodě navázán jako orientační bod.