Zástupci investora, který chce na polích u Malhostic postavit velký skladový areál, musí svůj plán přepracovat. Krajský úřad vyslyšel negativní ohlasy od lidí z okolních obcí i od dotčených spolků, které se zajímají o životní prostředí, a vrátil dokumentaci potřebnou k posouzení vlivu na životní prostředí oznamovateli s tím, že do ní musí řadu věcí ještě doplnit.

Za projektem stojí společnost PH-Real. Ta má nyní tři roky na to, aby plán přepracovala, jinak bude řízení ukončeno. Musí například aktualizovat hlukovou studii, optimalizovat výškové umístění jednotlivých hal nebo navrhnout opatření na snížení negativního vlivu záměru na krajinný ráz. „Nezbývá nám nic jiného než to udělat. Budeme postupovat přesně podle pokynů a snažit se všem požadavkům vyhovět,“ uvedl Jan Benda za společnost PH-Real. Pro koho hodlá komplex obřích hal na svém pozemku postavit, ale stále tají. Už v minulosti to odmítl říci s tím, že je v tomto směru vůči klientovi vázán mlčenlivostí.

Boj o přírodu nekončí

Odpůrci skladovacích hal, které mají vyrůst na zelené ploše u Malhostic nedaleko Modlan a Rtyně, si tak mohou částečně oddechnout. „Rozhodnutí kraje vítáme. Jsem rádi, že se připomínkami zabývá. Naše zamítavé stanovisko je stále stejné,“ zhodnotil pozitivně krok krajského úřadu starosta Rtyně Jaroslav Liška.

Vyjádření ve smyslu, že taková stavba do této lokality Teplicka nepatří, posílali v rámci připomínkového řízení i z Modlan. Tamní starosta Lukáš Bartoň stejně jako jeho kolega ze Rtyně ale shodně tuší, že tím boj o přírodu nekončí a až společnost PH-Real záměr upraví, bude se jeho výstavba řešit znova. 

V dokumentaci například chybělo, jak se chce investor vypořádat s tím, aby při pohledu na areál z dálky nebyly v krajině vidět haly jako velké stavební kostky. I na to ale už zástupci společnosti mají v plánu řešení v podobě přírodních zarostlých valů, popřípadě zelených fasád a zatravněných střech, což je dnešní trend.

Krajský úřad stavbu z hlediska vlivu na přírodu posuzoval už před dvěma lety. I tehdy k tomu měl ale připomínky. Původně mělo vyrůst u Malhostic, hned vedle silnice z Teplic do Ústí, sedm hal. Zástupci investora ale tento návrh přepracovali na šest budov. Zastavěná plocha se oproti původním přibližně 130 tisícům metrů čtverečních snížila na 120 tisíc.

Připomínky k aktuálnímu záměru, které teď společnosti zaslal krajský úřad, investora nedonutí změnit lokalitu. Ta je zde výhodná především kvůli snadné návaznosti na dálnici D8.

K odpůrcům uvažované stavby patří například Adam Souček ze Strany zelených. Podle něj vyrostou na zelené louce akorát průmyslové pomníčky. „Pokud se něco takového staví pro konkrétní a už zajištěné účely, nemám s tím problém. Ale takto, kdy hrozí, že to zůstane prázdné, neboť takových hal je v okolí hodně a nájemci o ně nemají zájem, mi to přijde jako zbytečný zábor přírody,“ komentoval případný zásah do krajinného rázu.

Uvažovaná stavba má zabrat plochu o velikosti tří Václavských náměstí.