Obří skladovací haly v přírodě u Malhostic mezi Teplicemi a Ústím jsou po roce opět ve hře. Přestože se k předloženým návrhům na proměnu zeleně v průmyslový areál už dvakrát vyjádřil negativně Ústecký kraj, teplická společnost PH Real svůj projekt znova přepracovala a nabízí ho veřejnosti nově k posouzení. Aktuální návrh visí na úřední desce hejtmanství i s úpravami, které požadoval nejen Ústecký kraj, ale také například blízké obce Rtyně a Modlany.

Vedení těchto obcí ale svůj původní negativní postoj ke stavbě jen tak nezmění. „Samozřejmě se s novým záměrem seznámíme. Náš názor to ale nezvrátí, taková stavba sem prostě nepatří. Takže k tomu opět připravíme konkrétní připomínky a pošleme je v termínu na kraj,“ zmínil v úterý starosta Rtyně nad Bílinou Jaroslava Liška. Obavy má především z nárůstu dopravy v dané lokalitě. „A to nemyslím pouze naložené kamiony, ale také osobní přepravu. Lidé tam budou muset jezdit do práce, a to přes naše obce,“ podotkl Liška.

Ilustrační foto
Zabrušany si berou poštu pod svá křídla, fungovat bude jako Partner

Podle plánů má poblíž silnice I/63, která je přivaděčem k dálnici D8 od Teplic, vyrůst šest hal s rozlohou tří Václavských náměstí. Investor chce areál na zelené louce využívat pro skladování věcí a lehkou výrobu.

Poté, co Ústecký kraj loni v létě vrátil zadavateli dokumentaci k doplnění, ji společnost PH Real předělala. „Upřesnili jsme představy řešení celého záměru a rozšířili připojené studie. Vypořádali jsme se také s připomínkami dotčených institucí,“ zmínili autoři v úvodu nové dokumentace.

Podle dokumentace mají být některé haly menší a budou mít zelené střechy, aby více zapadly do celkového rázu krajiny. V dokumentaci je přímo zmíněno, že část střech bude kvůli tomu osázená zelení.

Pohled od Bořislavi. Vizuál areálu skladovacích hal u Malhostic zveřejněný v rámci dokumentace na úřední desce Ústeckého kraje.Zdroj: Společnost PH Real

Kromě zmenšení propozic některých hal upravili autoři projektu také prostor pro parkování zaměstnanců. Určitých změn doznalo také dopravní řešení napojení na silnici mezi Teplicemi a Ústím. Areál budou členit zelené valy, které mají posloužit jako zastínování stavby v celkovém rázu krajiny.

Podobně jako Rtyně se k novému záměru hodlají vyjádřit znova také Modlanští. Tamní starosta Lukáš Bartoň dlouhodobě vidí jako prioritní problémy zejména dopravu a zásah komplexu do krajinného rázu.

Balkón zdobí květiny. „Udělejme si radost,“ říká čtenářka
Balkón zdobí květiny. „Udělejme si radost,“ říká čtenářka

K odpůrcům uvažované stavby patří i Adam Souček ze Strany zelených. Podle něj vyrostou na zelené louce akorát průmyslové pomníčky. „Aby to nedopadlo tak, že to zůstane prázdné. Takových hal je v regionu hodně a nájemci o ně nemají zájem,“ komentoval chystaný záměr.

Pro koho chce společnost PH Real haly postavit, nechce její zástupce Jan Benda prozradit. „Jsem vázán mlčenlivostí vůči klientovi,“ vzkázal už loni v létě, když mu Ústecký kraj vrátil záměr k úpravám.

Zadavatel dostal na přepracování tři roky. K úpravám potřebné dokumentace mu ale stačilo necelých 12 měsíců. Záměr je zveřejněný na úřední desce Ústeckého kraje, připomínky k procesu posouzení vlivu na životní prostředí přijímá krajský úřad do 27. května.