Lidé se mohou znovu vyjádřit k plánovaným halám u Malhostic na Teplicku. Na zelené louce je tam chce postavit společnost PH-Real. Oproti původnímu záměru z předloňského roku, který se nesetkal s kladným ohlasem, firma snížila počet hal ze sedmi na šest a celý areál vymezila na menším prostoru. Upravenou vizi opět předkládá k připomínkám. Podle dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí má stavba začít v příštím roce.

„Vyslyšeli jsme připomínky, které k tomu byly. S projektanty jsme se rozhodli pro zúžení záměru. Reagovali jsme i přesto, že podle nás byl původní záměr legislativně i podle územního plánu správně,“ uvedl předseda představenstva PH-Real Jan Benda.

Haly pro skladování a lehkou výrobu chce investor postavit ve směru od Bystřan na levé straně od silničního přivaděče k dálnici D8. Mají zabrat dohromady téměř 120 tisíc metrů čtverečních, což jsou pro představu přibližně tři Václavská náměstí.

Prvotní plány na business park pocházejí už z podzimu 2017 a souvisí se změnou územního plánu. Loni investor předložil projekt k připomínkám pod hlavičkou developerské společnosti CTP Invest. Krajský úřad ho ale po projednání dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí vrátil s požadavkem na přepracování. Společnost nakonec plány stáhla.

Nyní projekt opět ožil. Upravený záměr předkládá přímo PH-Real. „Jako vlastníci pozemků jsme totiž svolnější lépe reagovat na podněty občanů a subjektů než CTP Invest,“ komentuje Benda. Kdo je investorem, neprozradil. „Jsem vázán mlčenlivostí,“ poznamenal.

Lidem, kteří žijí v okolních obcích Suché, Malhostice a Rtyně, se záměr od samého počátku nelíbí. „A kdo tam bude dělat? Vždyť je spousta firem, které nemohou najít kvalitní dělníky. A tady se mají stavět další obrovské haly,“ poznamenal Petr Němec. „Jedná se o nesmírně závažný zásah do krajiny,“ reagoval Ondřej Voháňka z Teplic, který se profesně věnuje životnímu prostředí.

Své připomínky k novému záměru už chystá vedení obce Rtyně. „Budeme reagovat. Negativní názor mezi našimi obyvateli trvá,“ řekl starosta Jaroslav Liška. Připomínkovat se chystá i starosta Modlan Lukáš Bartoň.

Podle Adama Součka ze Strany zelených vyrostou na louce další průmyslové pomníčky. „Pokud se něco takového staví pro konkrétní a už zajištěné účely, nemám s tím problém. Ale takto, kdy hrozí, že to zůstane prázdné, neboť takových hal je v okolí hodně a nájemci o ně nemají zájem, mi to přijde jako zbytečný zábor přírody. Je to logistický nesmysl,“ zmínil.

Chyba podle něj vznikla už v době, kdy se řešil územní plán a jeho změny. „Zabere to kus pole a luk a nikdo to už nevrátí zpátky,“ poukázal. Záměr podle něj zatím vůbec neřeší ani dopravní infrastrukturu. „Široko daleko nic. Všechno se musí vybudovat. Musí se vyřešit, kde parkovat nebo jak se tam budou dostávat zaměstnanci, kteří nemají auta,“ dodal.

Připomínky k plánům na výstavbu hal přijímá krajský úřad do 23. května.