Natáčení se ujal Jaroslav Voborný, výhradní kameraman Karla Gotta, který spolupracuje i s řadou dalších českých celebrit jako například s Lucií Bílou a Helenou Vondráčkovou. Snímek má být kompletně hotový během podzimu a stane se jedním z lákadel Informačního centra Severočeských dolů v Chomutově, kam se na něj budou moci zájemci přijít podívat.

„Rýpadlo KK 1300 pracuje bez poruch, v září mělo odpracováno 369 těžebních hodin, což je na první měsíc provozu neskutečné číslo. Provoz stroje je zatím spolehlivý a navíc velmi tichý,“ uvedl ředitel strategie a komunikace společnosti Severočeské doly Vladimír Budinský. Podle jeho slov přejde rýpadlo začátkem listopadu na hlavní porubní frontu a bude těžit na zhruba 12-ti metrové rampě a poté bude pobírat tuto rampu s mírným zahloubením. Tímto se vyzkouší další parametry stroje. Do konce roku též proběhne výkonová zkouška rypadla.

Na své současné pracovní místo se stroj přesunul řádně odzkoušen a seřízen.

Po slavnostním uvedení do provozu, které se konalo na začátku června za účasti prezidenta České republiky Václava Klause, rýpadlo zůstalo na montážním místě Jana v Duchově a využíval se čas před přípravou transportní trasy na doladění programového řízení a poslední drobné úpravy.

„Provedl se záběh převodovky kolesa a nastavily prokluzové spojky kolesa. U pohonu zdvihu kolesového výložníku se ustavoval záběr zubů pastorku do ozubeného věnce. Také se dokončilo nastavení a odzkoušení koncových vypínačů, které nebylo možné provést na montážním místě z prostorových důvodů,“ uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Veverková.

Vzhledem k rozměrům rýpadla, je vysoké 53 metrů, dlouhé 180 metrů a váží téměř 5 000 tun, a také proto, že muselo překonat oblast, kudy je vedeno vysoké napětí zásobující povrchový důl a toto vedení muselo být v době přejezdu demontováno, byly provedeny kroky aby nemohlo dojít k nežádoucímu zdržení. „Na pojezdových turasech jsou použity zuby nového provedení a tato okolnost si vyžádala nový přístup zejména v oblasti napínání housenicového pásu,“ konstatovala mluvčí Veverková.

Těžba skrývky se na Dolech Bílina provádí 365 dní v roce 24 hodin denně včetně svátků. Stejně tomu je i u rypadla KK 1300. Mrazy těžbu nezastaví.

Koleso rýpadla je osazeno korečky s rohovými břity.

„Opotřebení řezných hran břitů, ke kterému dochází při těžbě abrazivní horniny, se opravuje přímo na rýpadle metodou speciálních tvrdokovových návarů. Použité korečky nejsou prototypy, jsou provozně odzkoušeny na obdobných rýpadlech,“ uvedla Veverková z NOEN. (kos)