Jinou lokalitu by mu totiž energetici už nepovolili. Místním vadilo umístění elektrárny

Solární komplex složený ze tří samostatných areálů o výměře 18 hektarů a celkovém výkonu 8,5 megawattu se připravoval od roku 2008. Letos se proti stavbě postavilo několik sdružení místních občanů, jimž vadilo umístění elektrárny těsně vedle obce, v sousedství s hřbitovem i celkové narušení krajiny Českého středohoří. Zastupitelé proto na středečním zasedání elektrárnu vyřadili z návrhů změn územního plánu.

„Zdá se nám, že zastupitelstvo nepostupovalo podle zákona o obcích a správním řádu. To je naše nejzásadnější výhrada. Jsme čeští investoři, chceme se dohodnout s českými lidmi a nikde v se Bruselu zatím soudit nechceme, i když určité právní kroky zvažujeme,“ řekl zástupce investora Petr Mádl ze společnosti AgroGeo, která vystupuje jako investor.

Firma prý nabídla obci ústupky, finanční kompenzace a byla ochotna jednat i o úpravách lokality, nakonec ale nepochodila. Za 1,5 milionu korun chtěla vysázet okolo svých pozemků ovocné sady, obci nabídla jednorázový příspěvek devět milionů korun a ročně další 1,3 milionu korun. Financovat se z nich měla dostavba kanalizace a dětské hřiště.

Občanské iniciativy ale tvrdí něco zcela jiného. „Stávající investor je jen nastrčený. Ve skutečnosti tu elektrárnu chce stavět čínská firma Sky Solar. Bžany nejsou první obec v Česku, o kterou se zajímá. Najme si nějakého místního dodavatele na to, aby zařídil změny územního plánu a všechny další formality, načež celý projekt odkoupí a k původním slibům se nehlásí. I proto pro nás nejsou důvěryhodní,“ řekl Pavel Folget.
Sky Solar vloni převzal například elektrárnu v nedalekých Chabařovicích na Ústecku.

Bžanům, které mají zhruba 800 obyvatel, by se příspěvky od investora hodily. Při debatách se obyvatelé ale shodli v tom, že peníze oželí a chtějí mít nedotčenou přírodu.

„V celé obci nevím o jediném člověku, který by s tím projektem souhlasil. Všichni zastupitelé včera slíbili, že dokud budou ve svých funkcích, nic takového se tu stavět nebude,“ uzavřel Folget. (čtk)