Chodí po kdysi slavném městě ve stohlavé skupince, poslouchají výklad a kompaktními foťáčky si fotí i polorozpadlé domy. Vypadají jako japonští turisté, jenže jsou to Češi, navíc místní. Okolo těch samých domů většinou chodili desítky let bez povšimnutí, k německé historii svého města se nijak nehlásili, teď se v nich ale probudil zájem.

"Ta změna nastala až v posledních několika letech. Ještě před deseti lety by byla prohlídka města nemyslitelná," řekl ČTK Petr Diviš z rumburského památkového úřadu, který po svém městě v úterý provázel přes 110 lidí. Čas už podle něj konečně alespoň trochu vyléčil válečné rány. "Před válkou tu žilo Čechů jen deset procent. A k nim sem šli lidé, kteří neměli co ztratit. První generace ten majetek nabyla velmi lehko a brala ho čistě utilitárně, jen jako věc, která má sloužit," dodal.

Mezi účastníky prohlídek mají zpravidla většinu čtyřicátníci a padesátníci, kteří jsou z objevených krás svého města zpravidla nejvíce nadšeni. "Starší lidé se pořád bojí nějakých zlých Němců, a přitom právě oni, dosídlenci, se s nimi zpravidla vůbec nesetkali. Můžu se domnívat, že jim tenhle strach jen vštípil někdo zvenčí, shora," řekl Diviš. Nadšené milovníky má předválečná architektura i mezi mladými lidmi a nejde jen o vysokoškoláky.

"Teď tu žije už třetí generace lidí a právě ty mladé hodně zajímá, kde se tu to město vzalo, kdo v něm stavěl a jaké byly souvislosti. A také už neřeší, kdo byl Čech a kdo Němec," řekla ČTK po podobné akci v Teplicích historička a architektka Lenka Burgerová. Prohlídku sledoval jen o něco menší průvod, čítající více než 60 zájemců. V Teplicích navíc spustili přímo webovou databázi významných staveb. Předobrazem jim byli nadšenci z nedalekého Ústí, kteří také předválečnou historii města mohutně propagují.

Entuziasmus místních sice nedokáže řadu objektů zachránit před demolicí, může ale památky zachraňovat jinak. "Nejhorší už je snad za námi. Totalitní architektura s městem nakládala trochu zpupně, snažila se do něj směstnat obří stavby, které neměly šanci zapadnout. To byla hlavní příčina těch největších škod. Navíc platí, že čím víc danou věc znáte, tím hůř se vám demoluje," uzavřela Burgerová.