Výsledky 7. ročníku byly slavnostně vyhlášeny v Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem, certifikát za přínos pro rozvoj regionu předal teplické lékařce Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji.

MODERNÍ LÉČBA NEMOC ZPOMALUJE

„Chtěl bych paní primářce Martě Vachové poblahopřát a zároveň jí děkuji za úsilí a péči, se kterou odvádí svoji práci. Velmi mě těší, že zaměstnanci naší společnosti se pravidelně umisťují na předních příčkách této ankety, kdy o vítězi nerozhodují jen odborníci, ale také široká laická veřejnost,“ upozornil Jiří Novák s tím, že v předchozích letech uspěli v anketě Osobnost roku Ústeckého kraje i další lékaři z Krajské zdravotní, například Karel Edelmann či Martin Sameš.

„Je to úžasné ocenění nejen mojí práce, ale úsilí všech zaměstnanců našeho oddělení a kolektivu teplického centra pro léčbu roztroušené sklerózy. Opravdu moc děkuji veřejnosti i našim pacientům, kteří nás podpořili, což vypovídá o tom, že jsou s naší prací spokojeni,“ reagovala primářka na ocenění.

V Ústeckém kraji trpí roztroušenou sklerózou 1600 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v rámci krajů Česka. Díky moderní léčbě se daří nemoc zpomalit, ale ne zcela vyléčit.

Roztroušená skleróza je nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě. Prvními příznaky jsou například ztráta zraku na jednom oku, porucha vylučování, ztráta hybnosti ruky, nohy nebo poloviny těla.

„Možnou prevencí je vyvarovat se kouření a udržovat dostatečnou hladinu vitaminu D, zejména u dětí a v období dospívání. S jistotou se však příchodu nemoci nelze ubránit. V současnosti neexistuje lék, který by ji vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani nejmenším,“ uvedla primářka Vachová.

USPĚL I DIRIGENT ČI JUDISTKA

V anketě bodovaly i jiné osobnosti z Teplicka. V kategorii Veřejná správa uspěla vedoucí Klokánku Daniela Brníková, v oblasti kultury skladatel a dirigent Hudby Hradní stráže Jan Zástěra a ve sportu pak judistka Věra Zemanová.

„Po roce jsem měl tu čest předat několik cen v anketě Osobnost roku 2017 v Ústeckém kraji. Teplice byly mezi oceněnými opět skvěle zastoupené. Všem moc gratuluji a ještě více děkuji za jejich skvělou práci a reprezentaci města,“ sdělil náměstek teplického primátora Hynek Hanza.