Jízdenky přitom zdražovat nebudou. Cestujícím budou uznávány jízdenky koupené u jiného dopravce v jiném městě.

„Například na jízdenku zakoupenou v trolejbuse v Teplicích budou moci lidé cestovat zeleným autobusem do Ústí, a tam na stejný doklad přestoupit ještě na trolejbus a jet třeba až na Střekov," vysvětlil Jakub Jeřábek z odboru dopravy krajského úřadu.

Obyvatelé krajského města s již označenou jízdenkou anebo časovým kuponem na městskou dopravu se zase budou moci vozit po městě i zelenými autobusy. Ceny zůstanou stejné, a to i v MHD.

Uzavření smlouvy o zapojení Ústí nad Labem do integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje schválili krajští zastupitelé v pondělí. Ústecké zastupitelstvo rozhodlo už v září.

Integrovaný systém zatím funguje jen v Teplicích. Na rozdíl od Teplic však bude integrace v Ústí částečná. „Znamená to, že budou integrovány pouze papírové jízdní doklady. Čipové karty zatím v ústecké městské dopravě platit nebudou, ale i na tom se pracuje. Je k tomu ale potřeba nové odbavovací zařízení na straně města," řekl Jakub Jeřábek.

Zatímco řada lidí při přestupování ušetří, ústeckému dopravnímu podniku klesnou tržby. Kompenzovat mu je bude kraj z vlastního rozpočtu.

„Ztráty odhadujeme na 15,4 milionu korun za rok. Návrh rozpočtu na rok 2016 s touto částkou díky úsporám ze soutěží na autobusovou dopravu počítá," uvedl k tématu Jindřich Franěk, vedoucí odboru dopravy krajského úřadu.

Jedna jízdenka by od ledna mohla stačit i lidem, kteří po regionu cestují vlakem. Kraj však s Českými drahami o integraci stále vyjednává. Novinka by se opět týkala jen papírových jízdenek.

„S čipovými kartami je technický problém, protože existuje celá řada systémů a zabezpečení a čipové karty Českých drah nejsou zcela kompatibilní s těmi v našich autobusech, ale i o tom se jedná," přiblížil Jeřábek. Do integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje by se měla zapojit i další města. Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Komínka další jednání stále probíhají.

Anketa na dané téma…

Využíváte MHD a meziměstskou dopravu? Přestupujete?

Anna Šmídová Na MHD jsem odkázána ze zdravotních důvodů. Spokojená nejsem. Ne všichni řidiči zajíždějí až k obrubníku. Nastupování mi tedy někdy dělá velký problém. Přestupovat musím a využívám to často. Navíc mi ještě není 70 let, takže musím za všechny cesty platit.

Pavel Martiška Nejezdím MHD. Jsem v důchodu a každý den nachodím 10 kilometrů. Proto se přesouvám pěšky i po celém městě.

A jaký je váš názor? Napište nám do redakce:

teplicky@denik.cz