„Zaměřujeme se na kamenné obchody, ale i na stánkový prodej. Hodnotíme především viditelný ceník s rozepsáním ceny za stromek, jeho zabalení, ořezání kmene a vydání dokladů o nákupu," uvedl ředitel krajského inspektorátu ČOI v Ústí nad Labem Marek Novák.

Pokud odejdete s vánočním stromkem bez účtenky či jiného dokladu můžete mít u policistů problém. Mají právo vás zastavit na ulici a zjišťovat způsob nabytí pichláče. S dokladem v ruce je prokazování výrazně jednodušší. „Každému dáváme účtenky. Strážníci tady chodí a kontrolují," všiml si prodejce vánočních stromků na teplickém náměstí Svobody Roman Landa.

Pro prodej celého adventního a vánočního sortimentu platí stejná pravidla.

„Konkrétně musí zákazníka seznámit s cenou a nabízeným sortimentem, používat ověřená měřidla například pro zjištění výšky stromku a vydat doklad o koupi se všemi náležitostmi," upřesnila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Ve zvýšené míře hlídkují před Vánoci i lesníci.

„V předvánočním období se zvyšuje riziko krádeží nejen stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazit v korunách stromů. Lidé pokoušející se ho nelegálně získat způsobují nejen velké škody, ale často ohrožují i svůj vlastní život. Posilujeme proto intenzitu dozoru a zároveň provádíme řadu preventivních opatření," sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. (kos,vu)