Včera se stížností znovu zabýval ústavní soud. Co by politici a starostové z Teplicka říkali tomu, kdyby se předčasné volby odložily?
K problému se vyjádřil například senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). „Já mám v tomto čisté svědomí. Jsem autorem návrhu, který teď sněmovna oprašuje a který je ve sněmovně už od srpna 2006. Jde o návrh zákona, že pokud vláda podá demisi a s návrhem prezidenta na rozpuštění sněmovny souhlasila nadpoloviční většina poslanců, tak prezident tuto sněmovnu může rozpustit,“ uvedl. Je to podle něj legální způsob, jak se dopracovat legálně k novým volbám. Návrh je ve druhém čtení, stačí aby prošel třetím. Je třeba ale ještě hlasovat o pozměňovacích návrzích.

Možnost neuskutečnění voleb v řádném termínu se rozhodně nelíbí bystřanskému starostovi Ivanu Vinickému (ČSSD). „Myslím, že je to záležitost, která by byla zbytečná. Stojí to hromadu peněz, je krize a je potřeba konečně najít nějaké rozumné řešení,“ říká starosta.

Nejdůležitější věcí je podle něj vůle lidu. Lidé mají přece právo si volit své zastupitele, poslance, prostřednictvím kterých mohou alespoň trochu nepřímo vyjadřovat své názory, prosazovat myšlenky a rozhodovat o dění v obci, městě, či zemi. Tato situace navíc ještě zvýší nejistotu a nedůvěru lidí, když není jasné, co bude dál. „A lidé přece musejí něčemu věřit,“ podotýká Vinický. Jak dále uvedl, nejistá situace škodí i samotnému úřadu. „I my s tím máme přece práci, musíme kvůli volbám připravit mnoho věcí. A teď není jistota, co bude,“ říká.

Na neutěšenou situaci kolem voleb jsme se zeptali i bílinského místostarosty Romana Šebka (ODS). O problému ví, ale komentovat ho moc nechtěl. Spíš čeká, jak to vše dopadne. „Já tomu vůbec nerozumím, nechápu to,“ řekl s tím, že vše si musejí mezi sebou vyřešit „ti nahoře“.