Teplice/ Bioodpad třídí v Teplicích už několik stovek domácností, například v lokalitách Na Valech, Šanov I. oblast Výsluní směrem na Panorámu a také třeba Bílá cesta či Letná.
Kvůli mrazivému počasí, které postihlo teplický okres, musel být ale svoz bioodpadu přerušen.
„Z důvodu klimatických podmínek dochází k problémům s výsypem BIO nádob. Obsah nádob je přimrzlý k nádobám a důrazným výsypem dochází k jejich poškození. Na přechodnou dobu jsme proto nuceni svoz bioodpadu přerušit,“ informovalo veřejnost i prostřednictvím Deníku vedení města Teplice.
K obnovení vyvážení bioodpadu ze speciálních nádob dojde podle zpráv z magistrátu v pondělí 2. února.
Povinnost separovat bioodpad ukládá městu zákon. Dosavadní poznatky jsou pozitivní, proto bylo v loňském roce dokonce rozhodnuto o rozšíření působnosti do dalších lokalit.
Radní v Teplicích na základě žádostí občanů rozhodli o rozšíření svozu bioodpadu od dubna 2009 o lokality Řetenice, Hudcov a část Šanova I.
V daných lokalitách jsou k rodinným domům přistaveny speciální nádoby na bioodpad.
Nádoba, neboli compostainer, je opatřena dvojitým dnem a větracími bočními kanálky, které zajišťují optimální aerobní poměry v průběhu celé doby uložení bioodpadu v nádobě.
Město Teplice se obrací na občany s prosbou, aby v lokalitách svozu bioodpadu využívali k odkládání tohoto druhu odpadu pouze právě určené nádoby.
„Pokud je bioodpad uložen v igelitovém pytli vedle popelnice, nemůže být jako bioodpad odvezen, neboť igelitové pytle brání rozkladnému procesu. Hlavně v podzimním období jsou nádoby naplněny rychleji. V takovém případě je třeba počkat na další cyklus svozu nebo využít bezplatných služeb sběrného dvora a pravidelně rozmísťovaných velkokapacitních kontejnerů,“ píše se na stránkách města Teplice.