Právě voličské průkazy totiž opravňují k tomu, aby mohli lidé z Teplicka volit i mimo místo svého trvalého bydliště.

A zájem je prý o ně letos poměrně značný. Potvrzuje to například Eva Michálková z teplického magistrátu. „Nepochybně k tomu přispívá rozhodnutí prezidenta udělat volby na prodloužený víkend. Kvůli státnímu svátku a podzimním prázdninám, které na volby navazují, lidé chtějí volit jinde, třeba na chalupě. Je pravda, že zájem o volební průkazy je poměrně velký."

Ke včerejšímu dni jich vydali v Teplicích už přes čtyři sta. Poslední možnost je dnes odpoledne.

Strany už mají jenom dva dny na to, aby získaly voliče. Volební místnosti se otevřou v pátek. Podle modelu agentury TNS Aisa se k urnách chystají až 3/4 voličů, jak uvedla Česká televize.

„Volit půjdu. Ale zatím se rozhoduji mezi dvěmi stranami. Rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl Milan Pohorský z Teplic.

Právě v těchto dnech také vrcholí roznášení volebních lístků do jednotlivých domácností. To musí být ve čtvrtek kompletně hotovo.

Každý úřad však jejich distribuci zajišťuje jinak. Na obcích si volební lístky roznášejí spíše svépomocí. V Teplicích je roznáší pošta. Může se také stát, že se volební lístky pro jednu rodinu nedostanou do schránky najednou. Záleží na pořadí balíku, který se roznáší.

V Teplicích také došlo, oproti předešlým volbám, k jedné novince. Volební místnost v ZUŠ v Alšově ulici, letos už nebude. Voliči z části sídliště „Gagarinova" půjdou nově do ZŠ Edisonova a část voličů „nad Sometem" půjde do ZŠ Koperníkova na Šanově II. Ke změně došlo z technických důvodů a po dohodě školy a magistrátu.

Eva Michálková z teplického magistrátu k tomu uvedla, že v dotčených lokalitách ještě budou informativní letáčky, které budou mít lidi ve schránkách.

Ti, kteří jsou poměrně pevně rozhodnuti o své volbě, jsou většinou muži ve starším věku.