A tak se zde, jak jsme uvedli již dříve v Deníku, bude muset znovu volit. Termín určí ministr vnitra.
Pět místních politických stran a sdružení soud upozornilo na kupčení s hlasy sociálně slabých a jejich svážení do volebních místností. Soud to vyhodnotil jako nepovolenou agitaci. Rozsudek hned v pondělí nabyl právní moci a ministr vnitra by měl do 30 dnů stanovit termín opakovaných voleb, sdělila ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková.

Soud své dnešní rozhodnutí zdůvodnil nezákonnou agitací v okolí volebních místností. „Soud je přesvědčen, že bez takto organizovaného svozu k volebním místnostem (a následně poskytnutým odměnám, což však není důvodem pro vyslovení neplatnosti hlasování) by většina osob, která volila, se voleb do zastupitelstva města Krupka ve volebních okrscích 5, 8 a 9 vůbec nezúčastnila,“ uvedl soud v usnesení. „Jsme rádi, že soud nám dal, aspoň tímhle způsobem, za pravdu a že se hlasování bude opakovat alespoň v nejvíce zmanipulovaných okrscích,“ řekl ČTK navrhovatel Pavel Horák, jenž ve městě vedl kandidátku VV.

Podle zdůvodnění soudu „pojetí volební kampaně obchodně-tržním způsobem spočívajícím v předávání finanční odměny za příslib hlasování určitým způsobem, není jednáním, které by představovalo nějaké porušení volebního zákona“. Horák je kvůli tomu rozhodnutý podat ústavní stížnost.
„Současný právní stav zvýhodňuje ty subjekty, které mají dost finančních ale i materiálních prostředků na to, aby si výsledek voleb mohly koupit. Toto jednání považuji za jednu z nehorších forem korupce,“ dodal Horák.

Po letošních komunálních volbách je to první rozhodnutí soudu o zneplatnění voleb kvůli údajnému kupování hlasů. Podezření na kupčení s hlasy prověřovala policie ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje, ale i v jiných městech Česka.
Jak jsme v Teplickém deníku již informovali, letošní volby v Krupce provázely problémy již od samotného otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů.

CELÝ ČLÁNEK VE STŘEDEČNÍM TEPLICKÉM DENÍKU