Při ní v centru Teplic, na Benešově náměstí, nechyběly transparenty, propagační materiály a ani petice za celostátní referendum o radaru. Svým podpisem proti plánované výstavbě americké radarové základny v Brdech přispěla i Marie Volšanská z Košťan.
„Dnes není v politice vůbec nic jisté. Vždy, když si tam někdo sedne, tak je to vesměs jinak. Pokud bude někdo něco chtít zneškodnit, ať už v České republice nebo v okolních zemích, tak vhodným cílem může být právě radar v Brdech,“ upozornila rozhořčeně Volšanská.
Podle slov Jiřího Almera, z Prahy, člena iniciativy Ne základnám, se takováto akce uskutečnila v Teplicích poprvé.
Jak uvedl, v Teplicích by měla již brzy fungovat místní pobočka Ne základnám. „Zhruba do měsíce bude v plném provozu,“ shodl se Jiří Almer s Karlem Černíkem, koordinátorem budoucí teplické pobočky.

Výjezdní akce Léto s radarem navštíví v sobotu další severočeské město, tím se stanou Louny. Další týden je bude následovat Příbram, Znojmo a Brno.
I v těchto městech se vše bude točit kolem brdského radaru a smlouvy, kterou před rokem podepsali tehdejší ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, parlament ji však dosud neratifikoval.
Dokument stáhla ze sněmovny předchozí vláda Mirka Topolánka, když bylo jasné, že odpůrci základny, především z řad ČSSD a KSČM, by dokázali přehlasovat její stoupence, k nimž patřila zejména ODS.

autor: Martin Tóth