Rozhodnutí vyvolalo u odpůrců povrchové těžby uhlí nadšení. "Je to skvělá zpráva. Mělo by to znamenat alespoň trochu větší jistotu pro obyvatele z pánevních oblastí," řekl ČTK bývalý poslanec Strany zelených a lídr regionálního hnutí PRO! kraj Přemysl Rabas. Připomněl, že se novela netýká jen obyvatel Horního Jiřetína a Černic, ale i větších měst, která také stojí na uhelných ložiscích, byť formálně odepsaných. Dá se podle něj čekat, že těžaři začnou nabízet lidem větší odstupné." Již nelze použít přímou hrubou sílu, ačkoli síla peněz zůstává a může rozum otupit," dodal.

Vyvlastnění nemovitostí by bylo aktuální zejména ve chvíli, kdy by byly prolomeny územní limity těžby, které od roku 1991 stanovují, kam až těžaři smějí s rypadly zajít. Na prolomení územních limitů a následném výkupu nemovitostí má zájem i jeden ze tří hnědouhelných těžařů, mostecký Czech Coal. Ten by rád těžil za limity pod dvoutisícovým Horním Jiřetínem a dál po okraji Litvínova.

Podle Czech Coalu dělá vláda novelou chybu. "Malou novelou horního zákona vláda zbavila stát jeho svrchovaných vlastnických práv nad desítkami vyhrazených nerostů. Česká legislativa se tím dostává mimo rámec standardů EU," řekla mluvčí Czech Coal Gabriela Benešová.

Novelu přivítal zástupce starosty Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených). "Máme z toho velkou radost, pro město je to uklidnění. Po dlouhé době se před Vánoci podařilo něco pozitivního, v poslední době chodily touhle dobou spíš opačné zprávy, i když to snad nebylo načasované záměrně," řekl Buřt.

Nemyslí si ale, že by těžaři hned zásadně změnili postoj. "Nečekám ze strany Czech Coalu nebo Dialogu (opoziční jiřetínské hnutí, usilující o dohodu těžaři) nějakou změnu aktivit. Oba věří, že se jim podaří to nějak zlikvidovat a vydělat. Důležitější je to pro nás, je to velké povzbuzení," dodal Buřt.
V kraji letos po volbách vznikla koalice KSČM a ČSSD, která si vytkla pokračování těžby uhlí jako jednu ze svých priorit. Její zástupci jsou k novele spíš kritičtí. "Myslím, že novela byla nešťastná, protože si tím stát uzavírá cestu k nerostným bohatstvím. Možná viděli jen Horní Jiřetín, ale jedná se o celou republiku. Doufal jsem, že to celé bude rozumnější," řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Severočeská ČSSD upozorňuje ústy svého bývalého předsedy Arna Fišery na údajný rozpor mezi novelou a výroky ministra průmyslu Martina Kuby (ODS). "Potvrzuje, že dostal za úkol stavět Temelín, nikoli plnit energetickou koncepci vlády," řekl Fišera ČTK. Ani jedna z levicových stran se ale zatím nezmínila o růstu nezaměstnanosti, kterým v souvislosti s územními limity v minulosti hrozila.