Muži byli odsouzení 13. srpna 2012 teplickým okresním soudem za nelegální prodej zbraní. Nelegální zbrojní obchody skončily zásahem policie 9. března 2011 v Teplicích v Alejní ulici.

V původním teplickém rozsudku bylo uvedeno, že v přesně nezjištěné době, nejdéle však od května 2010, jako členové organizované skupiny na území Ústeckého kraje, zejména na Teplicku, působili na ilegálním trhu se zbraněmi.

Zbrojní štafeta

Albánci Ismail Ljatifi společně s bratrem Dželalem Ljatifi, v několika případech též se Zdeňkem Votavou, sháněli zájemce o koupi zejména vojenských zbraní. Votava se obrátil na Pavla Přibyla. Ten kontaktoval Jana Pánova, kterému předal objednávku na dodání zbraní.

Pánov si opatřil znehodnocené zbraně. Ty zprovoznil v dílně rodinného domku v Želenicích na Mostecku. Vyráběl i tlumiče hluku výstřelu.

Střelby schopné zbraně Pánov předal Přibylovi, a ten je dále předal Votavovi. Teprve Votava zbraně prodal nebo je předal Albáncům, kteří je sami prodali dál. Tito muži byli teplickým okresním soudem uznáni vinni a odsouzeni do vězení. Zajímavé je, že Votava v té době byl městským strážníkem v Krupce.

Karel Lovecký byl odsouzen kvůli prodeji zbraně Votavovi. Naopak Jiří Drábek byl odsouzen k podmínečnému trestu za koupi zbraně.

Hlavou skupiny byli albánští bratři, ale klíčovým mužem se stal Pánov, který znehodnocené zbraně uvedl do střelby schopného stavu.

Včasný zásah

Policii se obchodování se zbraněmi podařilo odhalit téměř na počátku. Zdokumentovali prodej nejméně 18 českých samopalů vzor 61 Škorpion, jednu armádní pistoli a kulomet vzor 59 i s nábojovým pásem. Policisté v civilu jako zájemci sami několik samopalů Škorpion též koupili.

Škorpion prodávali za 38 tisíc, pistoli za 15 tisíc a kulomet stál 40 tisíc korun. Na skladě měli i munici a součástky zbraní. Například jedna zakázka, kterou gang zařizoval, představovala deset Škorpionů, pistoli a kulomet.

Rozsudek nebyl jediným vypořádáním se zbrojním gangem. Obžalováno bylo celkem 13 lidí. Pět z nich předtím již bylo odsouzeno k podmínečným trestům.

Když v Teplicích padl u okresního soudu rozsudek, předseda senátu Miroslav Čapek tehdy uvedl, že skupina prodejců byla spíše amatérská. Ale její činnost byla velmi nebezpečná, protože je nezajímalo komu se zbraně dostanou do ruky.(ro)