K rozbití skel v oknech používal kladivo se špičatým hrotem. „Soustředil se především na Teplice, ulice vybíral namátkově po celém městě. Auta vykradl ale i v Duchcově. V jednom případě z auta demontoval také xenonové světlomety,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek. Sériový vykradač nebyl pro policisty žádnou neznámou. V trestním rejstříku má už 18 záznamů podobné činnosti. V kriminále strávil skoro více času než na svobodě.

Vždy, když je „venku“, obnovuje svoji zlodějskou živnost. Majitelům aut teď podle Vítka krádežemi způsobil škodu přibližně 400 tisíc korun. Opravy poškozených zámků nebo rozbitých skel je vyjdou přibližně na dalších 50 tisíc korun.

Předběžná vazba

„Muže policie obvinila z přečinů krádeže a poškození cizí věci. S ohledem na jeho pestrou trestní minulost a z obavy, že by na svobodě v krádežích pokračoval a vyhýbal se trestnímu stíhání, podal státní zástupce podnět k jeho vzetí do vazby. Pobyt za mřížemi soudce akceptoval,“ doplnil Vítek.

Dotyčný při zatčení neprotestoval a ke všemu, co udělal, se přiznal. Lup u sebe už neměl, prý vše stihl prodat náhodným zájemcům.

Podobnou zkušenost s vykradením auta má z minulosti například 45letý Roman z Teplic. „Přišel jsem ráno k autu s tím, že pojedu do práce. Jenže už z dálky jsem viděl vedle bočních dveří rozsypané sklo. Hned mi bylo jasné, co se stalo, a už jsem hledal v kapse mobil, abych mohl přivolat policii. Dodnes se mi ukradené rádio nevrátilo,“ směje se při vzpomínání na nemilé prázdninové ráno majitel Škody Superb. Pořízení nového rádia a oprava skla ho vyšla na téměř 10 tisíc korun.

Krádeže věcí z aut tvoří samostatnou položku v policejních statistikách. Loni na Teplicku řešili policisté 151 případů, zatímco v předchozím ročním období jich bylo téměř 200.

Sami zloděje lákají

Nejsou to ale pouze rádia, co zloděje v autech láká. Podle policisty Daniela Vítka si za to mohou v některých případech majitelé aut sami. „Nechají na sedadle příruční tašku, popřípadě tašku s notebookem nebo kameru za čelním sklem. To všechno zloděj vidí a láká ho to. Je třeba si ale uvědomit, že opuštěné auto není trezor,“ uvádí z praxe.

Podle bývalého policejního psychologa Josefa Kováříka si známý slogan, že auto není trezor, spíše než majitelé aut uvědomují právě zloději, kteří toho využívají. „K vloupání do auta a k jeho vykradení stačí zloději jedna až dvě minuty. V tomto krátkém časovém intervalu je velmi malá pravděpodobnost, že budou chyceni. Podobná je situace při vykrádání kiosků, tedy stánků, kde lákají zloděje především cigarety,“ zmiňuje Kovářík.