Sobota 6. října je druhým dnem konání takzvaných komunálních voleb, tedy voleb do zastupitelstev obcí. Lidé dnes mohli přijít vhodit svůj lístek do urny mezi 8. a 14. hodinou. Kromě toho se na Teplicku, Litoměřicku a Chomutovsku koná také první kolo voleb do Senátu.

Sledujte s námi průběh voleb v Ústeckém kraji, v jeho městech i malých obcích. V terénu máme desítky redaktorů, kteří budou situaci sledovat až do úplného sečtení hlasů. To se předpokládá ve večerních hodinách.

Kompletní páteční přenos najdete zde:

Komunální volby jsou jedněmi z nejdůležitějších. Přímo ovlivňují náš život a směřování měst. Zároveň jejich výsledek silně zasáhne i vrcholnou politickou scénu. 

ON-LINE druhý den voleb:

ON-LINE přenos byl ukončen.

00.02 - Tímto končíme náš přenos z komunálních a senátních voleb v Ústeckém kraji. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.

23.54 - CHOMUTOVSKO - Dva okrsky v Chomutově stále nejsou sečteny. Jde o poslední dvě místa v celém Ústeckém kraji.

23.29 - ŽATECKO, LOUNSKO -  Do lounského zastupitelstva se dostalo všech devět kandidátek, které šly ve městě do komunálních voleb. Ty v Lounech vyhrálo hnutí ANO se ziskem 18 %. Získalo 5 mandátů ve 29 členném zastupitelstvu. Jeho lídr Milan Rychtařík získal také vůbec nejvíce hlasů – 1179.

close Radnice v Postoloprtech info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in

22.44 - ŽATECKO, LOUNSKO - V Postoloprtech slaví výrazné vítězství současný starosta Zdeněk Pištora. Jeho sdružení Občané pro město a venkov – nezávislí získalo 39,8 % hlasů a sedm mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Pištora také získal nejvíce hlasů – 658. Druhá skončila kandidátka Radnice pro občany – nezávislí (18,3 % a 3 mandáty). Dva zastupitele mají Starostové a nezávislí (13,9 %)  a Nezávislí kandidáti pro Postoloprty (13,7 %). Jeden mandát vybojovali komunisté (7 %). V Postoloprtech byla účast 33,6 %.

22.36 - ÚSTECKO - Vítězem voleb v krajském Ústí nad Labem do zastupitelstva města je hnutí ANO 2011 v čele s lídrem Petrem Nedvědickým. Celkem hnutí získalo 9 mandátů v 37členném zastupitelstvu se ziskem 20,65 % hlasů. Vítězství si pak připsalo také v obvodu Severní Terasa. "Jsme obrovsky vděční všem, co přišli k volbám, všem, co nás volili. Děkuji všem svým kolegům i své rodině. Za námi je první kolo a teď začíná daleko důležitější část, a to domluvit se tak, abychom pro toto město mohli udělat něco užitečného," reagoval lídr hnutí ANO Petr Nedvědický. Na druhém místě ve volbách do zastupitelstva města skončilo hnutí PRO! Ústí s 8 zastupiteli (16,97 % hlasů), na třetím pak Ústecké forum občanů (UFO) s 5 zastupiteli (11,78 % hlasů). ODS získala 4 zastupitele, Vaše Ústí 3, KSČM 3, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) 3, hnutí PRO Zdraví a sport 2. 

close Ladislav Chlupáč info Zdroj: archiv ODS zoom_in

22.19 - LITOMĚŘICKO - Do sobotních 22 hodin bylo sčítání hlasů ve volbách do zastupitelstev i senátu v celém okrese Litoměřice ukončeno. Chlupáčova ODS je s 27,35 procenta vítězem voleb do zastupitelstva v bývalém okresním městě. Strana v něm obsadí 9 křesel. ANO skončilo s 22,20 procenta druhé. Starosta Litoměřic se může radovat hned dvakrát. Za litoměřický volební obvod postupuje totiž také do 2. kola senátních voleb. I tam má stejnou konkurenci jako v komunálu, o definitivní přízeň voličů se utká s představitelem hnutí ANO, lékařem Ondřejem Štěrbou. Kontroverzní kandidát David Rath v senátkách propadl.

21.54 - DĚČÍNSKO - Členové Volby pro Děčín sledovali sčítání výsledků komunálních voleb v Podmokelské polévkárně Mezi domy. Volba nakonec skončila druhá s velkým odstupem za vítězným hnutím ANO.

close Volba pro Děčín sleduje sčítání výsledků info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in

21.43 - ŽATECKO, LOUNSKO - Vítězem se v Žatci stalo hnutí ANO, čekají jej ale obtížná povolební vyjednávání. Do zastupitelstva se dostalo hned devět subjektů. ANO získalo 20,5 % a 6 mandátů. Otázkou zatím zůstává, koho bude ANO případně kandidovat na post starosty. Lídrem byl sice Radim Laibl, ale také současná starostka Zdeňka Hamousová deklarovala, že by ráda v práci pokračovala. Stříbro v Žatci vybojovala Unie pro sport a zdraví, kterou vede Břetislav Frýba (13,4 % a 3 mandáty). Tři mandáty získaly také Volba pro město a KSČM. Volba pro město má 12,8 %. Komunisté vedení Karlem Krčmárikem od lidí dostali 10,6 % hlasů. Páté místo vybojovalo Žatec srdce regionu, jež vede bývalý místostarosta Jan Novotný (6,9 % a 2 mandáty). Další uskupení pak získaly už jen jeden mandát – Piráti (6,5 %), ODS (6,4 %), SNK – ED (6,2 %) a SPD (5,6 %). 

21.40 - TEPLICKO - Na Teplicku přišlo během dvou volebních dnů k volebním urnám přibližně 40 tisíc voličů, což představuje volební účast 39 % z celkového počtu těch, kteří mohli volit. V okresním městě byla volební účast 33,8 procent. Zvítězila Kuberova ODS se ziskem 29,32 % (9 lidí v zastupitelstvu), v těsném závěsu pak Mráčkova Volba PRO! Teplice s 26,23 % (8 lidí v zastupitelstvu). Třetí skončila ANO 2011 (18,46 %), kde byl lídrem Jiří Štábl. V zastupitelstvu budou mít 5 lidí. Po dvou křeslech mají KSČM a SPD, jeden mandát získalo sdružení Pro zdraví a sport Teplice. ANO 2011 se svým výsledkem v Teplicích stalo bohatou nevěstou pro povolební vyjednávání. Jako nejreálnější se dle výsledku jeví koalice s ODS.

close Radnice v Jirkově info Zdroj: Deník/Roman Dušek zoom_in

21.33 - CHOMUTOVSKO - Velké změny mohou nastat po volbách v Jirkově. S 18,97 procenty zvítězilo hnutí ANO 2011 a získalo 6 mandátů. Vítěz z roku 2014 ČSSD utržila 13,84 procenta a skončila třetí se čtyřmi křesly. Naopak senzační výsledek si připíšou Svobodní. Strana vedená Josefem Šebkem získala 13,24 procent a skončila druhá se čtyřmi mandáty. Od posledních voleb si polepšila o téměř 7 procent hlasů.
Čtvrté místo se 13,06 procenty patří ODS, která získala 4 mandáty. Nováček voleb, strana Náš Jirkov bere s 9,35 procenty tři mandáty.

21.22 - TEPLICKO - V teplickém okrese do druhého kola senátních voleb postoupil Jaroslav Kubera, který získal 41,81 procent, a Zdeněk Bergman se ziskem 21,18 procent. „V prvním kole se to stihnout postoupit přímo do senátu nedalo, devět kandidátů bylo hodně. Musíme tedy absolvovat druhé kolo, které vyhraju,“ komentoval Kubera. Jeho soupeř řekl, že takovéto pořadí předpokládal. „A to myslím upřímně, nechci se nějak vytahovat. Očekával jsem dokonce trochu více hlasů pro mě. Do druhého kola půjdu naplno,“ uvedl Bergman.

21.09 - ÚSTECKO - Ve štábu hnutí ANO 2011 v Grill&Pub v Ústí nad Labem mají důvod k radosti. Po sečtení téměř 96 % všech volebních okrsků je ANO v krajském městě ve vedoucí pozici se ziskem 20,61 % hlasů. Kandidát na primátora Petr Nedvědický na oslovení “primátor” reaguje prozatím mírně zdrženlivě. “Záleží, jak dopadnou povolební vyjednávání. Jsem spokojený, jde o zcela nové ANO po čtyřech letech. Budeme důležití hráči,” říká s tím, že prozatím neví, s kým půjde ANO do koalice. “Je naší povinností vyjednávat se všemi, kterým voliči dali důvěru. Udělali jsme už před volbami vše proto, abychom ukázali svým budoucím partnerům, že jsme ochotni se domlouvat, že nám nejde o politizování, ale o město,” říká. Úspěch si vysvětluje předvolební kampaní i celostátní politikou. “Nechtěli jsme stavět stan na měsíc na Mírovém náměstí, to není naše hobby. Na druhou stranu výsledek určitě musí být i odrazem celostátní poltiky, protože český občan neodpouští příkoří a uvědomme si, že dneska česká politika vypadá tak, že všichni jsou proti ANO,” říká Nedvědický. Přestože má Nedvědický číslo na premiéra Andreje Babiše, ještě mu nevolal. “Zavolám mu, až bude sešteno 100 % hlasů. Jsem zvědavý, jak se bude tvářit. Pokud budeme na magistrátu slibně, bude ale určitě spokojený,” říká Nedvědický. 

close Lídr hnutí ANO v Ústí Petr Nedvědický info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

Lídr hnutí ANO v Ústí Petr Nedvědický a poslankyně Eva Fialová.  Foto: Deník/Kristián Šujan

20.53 - ÚSTECKO - Komunisté očekávali výsledek mnohem lepší, než něco málo pod sedm procent, ale podle volebního lídra Pavla Vodseďálka v zastupitelstvu budou i nadále prosazovat svůj program zaměřeny na sociální záležitosti, pokud k tomu získají mandáty. “Tedy sociální věci jako domovy pro seniory, podpora mladých rodin a podobně,” poznamenal. Ani v jeho volebním štábu neoslavovali, spis probírali záležitosti spojené s kampaní a sledovali v několika málo lidech výsledky voleb. 

close Radnice v Klášterci nad Ohří info Zdroj: Jan Kučera zoom_in

20.28 - CHOMUTOVSKO - Velký vzestup od minulých voleb si může v Klášterci nad Ohří připsat Strana soukromníků. V letošním roce získala strana v čele se Štefanem Drozdem od voličů 31,46 % hlasů a sedm mandátů. V roce 2014 přitom získali jen 9,17 % hlasů a dvě křesla. Úspěch zaznamenalo i hnutí ANO, od voličů si vysloužilo 23,93 % a šest křesel. Kandidátku vedla exstarostka Kateřina Mazánková. Třetí místo patří Straně Zelených, s 11,18 % a dvěma mandáty. Větší ztrátu zaznamenali čtvrtí komunisté. Ze 13,17 % klesli na 8,03 %. V zastupitelstvu obsadí dvě křesla. Dvě křesla získala i ODS (8,02 %) a po jednom ČSSD (7,01 %) a Za Klášterec lepší (6,30 %).

20.25 - ÚSTECKO - Volební výsledek kolem 12 procent nadchl příznivce UFO. “Pro nás je to opravdu úspěch, je to takové vysvědčení od voličů. Náš volební program je jasný a toho se chceme držet i nadále,” řekla primátorka Ústí a volební jednička hnutí Věra Nechybová. UFO se umístilo třetí, hned za PRO! Ústí a ANO 2011. Otázkou zůstává, jak vítězové složí koalici a zda v ni bude hnutí nadále hrát významnější roli.

close Volební štáb UFO info Zdroj: Deník/Janni Vorlíček zoom_in

Volební štáb UFO v sobotu večer.  Foto: Deník/Janni Vorlíček

20.13 - ÚSTECKO - “Taková nijaká”. Tak by se dala charakterizovat atmosféra ve volebních štábech ODS a Sportovců v Ústí nad Labem. Obě strany očekávaly o něco lepší výsledek. “Očekával jsem výsledek kolem osmi procent, ale nepovedly se nám Neštěstěmice. Stále se to hýbe na magistrátě kolem pěti procent, jestli získáme mandáty nakonec ukáže, zda to bude úspěch, nebo ne,” řekl například jednička Sportovců Michal Ševcovic. Volební lídr ODS Pavel Tošovský je přesvědčen, že pro dobrý výsledky udělali vše, co šlo. “Až to skončí, začneme jednat s tím počtem mandátů, který budeme mít,” dodal.

20.07 - DĚČÍNSKO - O 27 křesel v děčínském zastupitelstvu se zřejmě podělí devět stran. Po sečtení 80 procent okrsků zůstávají pod pěti procenty pouze Severočeši Děčín, kteří prozatím mají 2,94 procenta hlasů. Těsně nad pěti procenty je ODS, ČSSD, SPD a KSČM.

close Michaela Vaňková (ČSSD) 5 393hlasů info Zdroj: DENÍK zoom_in

20.05 - ÚSTECKO - Velké zklamání prožívá v krajském městě ČSSD. Sečtených je celkem 85 % okrsků a podle dosavadních výsledků to vypadá, že se do zastupitelstva vůbec nedostane. Zatím má strana 2,95 % hlasů. Sociální demokraté se tak zřejmě nedostanou ani do zastupitelstva města, ani do žádného z městského obvodů v Ústí nad Labem. Přitom v zastupitelstvu města měli doposud pět zástupců. “Bohužel se v těchto volbách projevil celostátní obraz ČSSD. Vypadá to špatně, myslím, že už se to nezlepší. Na reflexi výsledků určitě bude ještě čas a jsem připravena dát svou funkci k dispozici,” řekla lídryně ČSSD Michaela Vaňková. 

19.41 - DĚČÍNSKO - Sečteno je také v Benešově nad Ploučnicí, kde zvítězila kandidátka současného starosty Filipa Ušáka. Koalice pro Benešov získala 29,58 procenta hlasů a pět zastupitelů. Přesně o čtyři procentní body méně dostali od voličů Benešovští patrioti.

19.24 - ÚSTECKO - Atmosféra ve štábu hnutí Vaše Ústí nedaleko centra Mírového náměstí v Ústí nad Labem je přátelská. Novináře vítají dobrou kávou a lehkým občerstvením. Lídryně hnutí, které jsou současně starostky obvodů Neštěmice a Severní Terasa, napjatě očekávají výsledky voleb. V baště hnutí v Neštěmicích prozatím Vaše Ústí vede, na Severní Terase jsou na druhém místě. “Vnímám to jako fenomenální, vůbec jsem to nečekala. Chtěla bych poděkovat všem lidem, kteří za mnou stáli, přátelům, kamarádům a všem, kteří mi dali hlas. Jde vidět, že jsme pracovali a lidé to dokážou ocenit,” uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková.  Ta stručně současně okomentovala volby v okrsku 2001 v Krásném Březně v Ústí, které prošetřují policisté kvůli podezření z kupčení s hlasy. Tam vyhrálo hnutí UFO se ziskem 24,68 % (566 hlasů), což je téměř o 20 % hlasů více než získalo v roce 2014. “Ať si o tom každý udělá obrázek sám,” reagovala Tomková.

close Atmosféra ve štábu hnutí Vaše Ústí nedaleko centra Mírového náměstí v Ústí nad Labem info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

Atmosféra ve štábu hnutí Vaše Ústí nedaleko centra Mírového náměstí v Ústí nad Labem je uvolněná.  Foto: Deník/Kristián Šujan

close Mírové náměstí v Kadani info Zdroj: Roman Dušek zoom_in

19.03 - CHOMUTOVSKO - S převahou obhájili prvenství z předešlých komunálních voleb občanští demokraté v Kadani. Získali 52,22 procent hlasů a tím i patnáct mandátů v zastupitelstvu. Ve srovnání s posledními volbami tak posilují o tři. „Nečekal jsem takový úspěch, byl jsem překvapený. Děkuji lidem v Kadani, kteří nás takto podpořili, je to skvělé,“ uvedl pro Chomutovský deník lídr ODS a starosta města Jiří Kulhánek. „Myslím, že práce na takto malém městě není o politice, ale skutečně o práci. Je za námi něco vidět a lidé to ocenili,“ domnívá se. Úspěch sklidilo také hnutí  ANO 2011 s 25,09 procenty, které získává sedm mandátů, tedy o dva více než posledně, a ČSSD (7,06) se dvěma mandáty. Dosud měla ve vedení města šest zastupitelů. Piráti vstoupili na kadaňskou scénu poprvé, a to se ziskem 6,99 procent hlasů a tím i dvou mandátů, komunisté získávají jeden. Do zastupitelstva se nedostala Národní demokracie a KDU.

close Městský úřad v Dubí/ilustrační foto info Zdroj: Deník/ Z. Traxler zoom_in

18.52 - TEPLICKO - Historie se opakuje. Uskupení Severočeši-Dubí opět jednoznačně vyhrálo v Dubí komunální volby (47,37 %, 9 mandátů). Jeho lídrem je Petr Pípal, současný starosta města. „Před čtyřmi roky jsme získali nadpoloviční většinu a teď taky. Všem děkujeme za hlasy. Máme před sebou ještě hodně práce,“ řekl Petr Pípal. Vláda v Dubí podle něj opět i přes jednoznačný výsledek nebude jednobarevná. „Oslovíme všechny rozumné strany, které se dostaly do zastupitelstva. Nové složení rady bude hodně podobné tomu, co je dnes,“ sdělil Pípal. Poslední čtyři roky v radě Dubí seděli kromě zástupců Severočechů-Dubí i lídři tamější ČSSD a KSČM. Na druhém místě v těchto volbách skončilo Pro Dubí (13,66 %, 2 mandáty), třetí je Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (12,06 %, 2 mandáty), čtvrtou pozici obsadili Nezávislí (11,59 %, 2 mandáty), pátá je KSČM (10,41 %, 1 mandát) a poslední příčku bere ČSSD (5,68 %, 1 mandát). V Dubí se volilo 17 zastupitelů.

Tak se volilo na Teplicku:

Fotogalerie: Komunální a senátní volby 2018 na Teplicku

close Stará lovosická radnice na archivním snímku info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

18.47 - LITOMĚŘICKO - V Lovosicích mají jasno. Jako v prvním z měst litoměřického okresu měli kolem 18. hodiny sečteno v této jeho průmyslové mecce. Podle očekávání tam, podobně jako ve volbách před čtyřmi roky, zvítězilo hnutí ANO 2011 s téměř 60 procenty hlasů. Jeho 14 zastupitelů si ve 21členném zastupitelstvu bude moct diktovat. Druhá ODS má 12,52 procenta. Podobný výsledek, kolem 11 procent, mají KSČM a Demokratický blok. Propadla Česká suverenita, do zastupitelstva se vůbec nedostala. V Lovosicích měli jasno také o favoritovi na senátora za litoměřický obvod, ve druhém kole by rádi viděli doktora Ondřeje Štěrbu za ANO 2011 s 35,25 procenta. S 18,88 procenta skončil druhý starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, v poměrně těsném závěsu za ním Libor Uhlík. Volební účast se v Lovosicích pohybovala lehce pod 40 procenty.

18.30 - DĚČÍNSKO - Na Děčínsku je sečteno první větší město. V Krásné Lípě obhájilo své pozice sdružení okolo starostu Jana Koláře a senátora Zbyňka Linharta a 67,59 procenta volby v Krásné Lípě jednoznačně ovládlo. V zastupitelstvu, která má 21 členů, bude mít Sdružení 2018 patnáct lidí. Čtyři zastupitele má Volba PRO Lípu a dva komunisté. K volbám v centru Českého Švýcarska dorazilo 36,90 procenta voličů.

18.24 - ŽATECKO, LOUNSKO - V některých malých obcích v okrese Louny byly komunální volby pouhou formalitou. Kandidátů bylo stejně jako míst v zastupitelstvu. Tedy kdo kandidoval, se také do zastupitelstva dostal. To je příklad obcí Želkovice, Úherce, Chraberce, Brodec a Blšany u Loun. 

close Městský úřad Podbořany info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in

18.03 - ŽATECKO, LOUNSKO - Spočítáno je v Podbořanech. Vítěz posledních tří tamních komunálních voleb, Občanská demokratická strana, tentokrát vybojovala "jen" stříbro. Získala od voličů 20,1 % hlasů a čtyři mandáty. Prvenství patří sdružení Podbořanští patrioti, které vede lékař Petr Ráliš. Získali 22,98 % a pět mandátů. Na třetím místě je Naše Podbořansko, jež vede Leo Peterka (16,99 % a čtyři mandáty). Čtvrtá je ČSSD (15,41 % a 3 mandáty), pátí komunisté (14,44 % a 3 mandáty) a šesté je KDU-ČSL (10,05 % a 2 mandáty). Vůbec nejvíce hlasů získal současný starosta Radek Reindl z ODS (689), následován místostarostou Karlem Honzlem z ČSSD (594). Zajímavostí z Podbořan jsou dva "skokani". Ze 17. místa se mezi zastupitele probojoval René Chodura na soupisce KSČM a také ze 17. lékařka Petra Rychlá na kandidátce Podbořanští patrioti. Volební účast byla v Podbořanech 37,36 %.

close Městský úřad ve Vejprtech info Zdroj: Roman Dušek zoom_in

17.58 - CHOMUTOVSKO - Prvním větším městem Chomutovska, kde jsou sečtené výsledky, jsou Vejprty. Volební účast dosáhla 34,99 procenta. Volby vyhrála ODS, v čele s dosavadní starostkou Jitkou Gavdunovou. Náskok měla strana veliký, získala 43,86 procent. Druhá Strana Zelených získala 22 procent.

17.51 - TEPLICKO - Horská obec Moldava bude mít následující čtyři roky asi nové vedení. Na soud, který by se zabýval skokovým nárůstem nově přihlášených voličů, asi nedojde. Nejvíce hlasů v horské obci totiž získala Volba Pro Moldavu s lídrem Michalem Cucem (44,07 %, 4 mandáty). „17 nově přihlášených je dost, ale k soudu to pravděpodobně nepodáme,“ uvedl Cuc. Druhá skončila v horské obci skončila strana Pro Moldavu a Nové Město, za kterou kandidoval současný starosta Jaroslav Pok (34,86 %, 3 mandáty) a třetí pozici obsadila strana Pracujeme pro Moldavu s místostarostkou Evou Kardovou (21,06 %, 2 mandáty). Zastupitelstvo na Moldavě má 9 členů. „Z vítězství máme radost. Myslím, že se dokážeme domluvit se stranou Pracujeme pro Moldavu na novém vedení. Na hodně věcí máme společný názor. Na Moldavě by tak měla skončit doba temna,“ uvedl Michal Cuc.

17.46 - DĚČÍNSKO - „Vážení obyvatelé obce Františkova nad Ploučnicí. Informuji vás o výsledku voleb do zastupitelstva naší obce. Výsledek mě opravdu dost překvapil. chtěl bych poděkovat všem co nás podpořili a i ty co podpořili druhou kandidátku , na naší práci to nic nezmění, pořád budeme fungovat tak jak doposud a snažit se všichni o to nej pro naší obec,“ napsal na facebooku dosavadní a pravděpodobně i budoucí starosta Františkova Libor Bzura. Jím vedená kandidátka získala 75,92 procenta hlasů.

17.43 - CHOMUTOVSKO - V šesti z dvanácti kadaňských okrsků už jsou hlasy sečtené. Zatím s přehledem vede ODS Jiřího Kulhánka, následovaná hnutím ANO 2011 v čele s Jindrou Zalabákovou.

17.32 - ÚSTECKO - V Předlicích i v okrsku Krásné Březno, podezřelém z kupčení, zvítězilo UFO. Možnou manipulaci s volbami, respektive s voliči, prošetřuje policie. 

17.21 - TEPLICKO - Pro senátní volby je spočítáno okolo 20 % ze všech 131 okrsků Teplicka. Nejvíce hlasů ma zatím nynější senátor Jaroslav Kubera, druhý je Zdeněk Bergman.

17.11 - DĚČÍNSKO - Po třech hodinách od uzavření volebních místností je v Děčíně sečteno z 55 okrsků šest, většinou těch menších. V necelých 11 procentech okrsků je totiž zapsána přibližně jen jedna třicetina všech voličů. Prozatím vede s 25,55 % ANO před Volbou pro Děčín, ta získala zatím 16,60 procenta.

Tak se volilo na Děčínsku:

Fotogalerie: Komunální volby 2018 na Děčínsku

16.52 - CHOMUTOVSKO - Strany v Chomutově napjatě očekávají výsledky. Mezitím už některé, například Nový sever stačily poděkovat svým voličům.

16.44 - DĚČÍNSKO - Sečteno je tako na Studánce ve Varnsdorfu. Jasně tam vyhrálo hnutí ANO, které získalo téměř 30 procent hlasů. S nulou skončí komunální volby v tomto varnsdorfském okrsku pro SPD, které nezískalo ani jediný hlas.

16.35 - ÚSTECKO - První hlasy v krajském Ústí nad Labem jsou sečtené. Například volební účet v okrsku č. 1015, do kterého spadají ulice Na Nivách, Sklářská, Jateční či Průmyslová je 2,74 %. Z celkového počtu 475 voličů jich sem dorazilo jen 13. Zvítězilo tam hnutí ANO se ziskem 41 % hlasů.

16.31 - ŽATECKO, LOUNSKO - Výrazný úspěch zaznamenala ODS v Domoušicích na Lounsku. Získala tam 78 % hlasů, 22 % odevzdali lidé KSČM. Za ODS kandiduje v obci také současný starosta Zdeněk Kutner, do zastupitelstva se opět dostal. Nejvíce podpory získal Josef Lusk, také z ODS.

16.21 - DĚČÍNSKO - Voličům poděkoval také Náš Děčín. „Všem moc děkujeme za účast ve volbách a pokud jste dali hlas nám, tak děkujeme dvojnásob,“ napsali lidé okolo bývalého primátora Vladislava Rašky na sociálních sítích.

16.13 - MOSTECKO - V mosteckém Chanově, kde žije početná romská komunita, volby drtivě vyhrálo hnutí ProMOST, kde je lídrem současný primátor Jan Paparega. Hnutí tam dostalo 72 % hlasů. Naopak propadlo Sdružení Mostečané Mostu, které slibovalo postavit v Chanově „vesnici pro lůzu“. Dostalo jen 1,91% hlasů, přitom minulé volby v Chanově vyhrálo. Tehdy si ale hlasy kupovalo, což prokázal soud.

16.10 - CHOMUTOVSKO - Sečteno je i v Nezabylicích, které se mohou pochlubit vysokou volební účastí. Dosáhla 78,53 procenta. Zvítězila tam strana Pro Nezabylice vedená starostkou Marcelovou Jarošovou, která získala 62,3 procenta a šest mandátů. Starostka ale nejvíce hlasů z kandidátky nedostala, z devíti kandidátů jí přeskočilo šest dalších. V Domašíně kandidovala jen jedna strana, Sdružení L, D, P, NV. K volebním urnám přitáhla 34 procent voličů.

close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník / Šmudlová Barbora zoom_in

16.00 - ŽATECKO, LOUNSKO - Policie se zabývá možným kupčením hlasů v Bitozevsi na Žatecku. V obci usilovalo o hlasy voličů pět kandidátek, oznámení na policii podal zástupce jedné z nich, Ivan Kolár. „V průběhu voleb k jedné obyvatelce přijeli s přenosnou urnou zástupci volební komise, paní už měla předvyplněný lístek. Z jejích slov vyplynulo, že za podporu konkrétní kandidátky dostala peníze. Proto jsem podal oznámení na policii,“ sdělil Deníku. Podle něj existují indicie, že by to nemusel být v Bitozevsi ojedinělý případ. Do obce vyjela policie, která k případu sbírala informace a dotčené osoby vyslechla. „Mohu potvrdit, že jsme kvůli volbám na Žatecku přijali podnět. Oznámení jsme prověřovali a budeme se jím dál zabývat,“ sdělil policejní mluvčí Daniel Vítek.

15.52 - TEPLICKO - Na Teplicku mají jako první spočítány výsledky v Lukově. Kandidovalo pouze sedm lidí za jednu stranu, Za krásnější Lukov a Štěpánov. Nejvíce hlasů získal 67letý Pavel Kaftan. Volební účast v Lukově byla 57 %.

15.49 - ÚSTECKO - Odbila 14. hodina a hnutí PRO! Ústí začalo odstraňovat politické billboardy. "Jsme proti objektovému smogu ve městě, a tak například sloupy ve městě mají sloužit právě jen v době voleb," uvedl podnikatel a kandidát za PRO! Ústí Martin Hausenblas.

close Hnutí PRO! Ústí začalo odstraňovat politické billboardy hned po 14. hodině. info Zdroj: Deník/Kristián Šujan zoom_in

15.44 - MOSTECKO - Nejsnadnější sčítání na Mostecku měli komisaři v obci Lišnice. Vyhrála tam ODS, jediná volební strana, která na vsi kandidovala. Zastupiteli se stali současný starosta Petr Pillár, dále Zdeněk Hrabák, Josef Laštovka, Monika Koudelková, Vladimír Veselý, Oldřich Hájek a Alena Turnovská. V Malém Březně vyhrálo seskupení ProObce 2018, v Poleradech PRO Polerady, ve Skršíně sdružení nezávislých kandidátů a ve Volevčicích dostal nejvíce hlasů nezávislý kandidát Jiří Fröhlich.  

15.40 - DĚČÍNSKO - Politici z Děčínska pomalu začínají děkovat svým voličům. Jako například starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák. „Moc Vám všem jménem svým i všech svých kolegů děkuju za Vaše hlasy a podporu. Nesmírně si vážím podpory, které se mi především v posledním týdnu dostalo. Na co to bude stačit, se dozvíme dnes večer. Ať bude výsledek jakýkoliv, s plnou pokorou ho budu akceptovat. Přeju všem pohodovou sobotu!“ napsal Ušák na svém facebookovém profilu.

15.32 - CHOMUTOVSKO - Jako první v okrese Chomutov má sečteno Loučná pod Klínovcem. Zvítězila tam strana Za Loučnou a Háj krásnější. Kandidovala jediná, v čele stojí současná starostka. Volební účast dosáhla 54 %. Současná starostka Jana Müllerová získala největší procento hlasů, 14,4.

15.10 - DĚČÍNSKO - Také na Děčínsku jsou již první obce kompletně sečtené. Hotovo je v Doubici, kde tradičně bývá vysoká volební účast. Letos k volbám dorazilo necelých 70 procent voličů. V Janské dorazil volit přibližně každý druhý volič. V obou obcích vyhrála sdružení nezávislých kandidátů. V Doubici pak měli voliči na výběr jen z jedné kandidátky vedené současným starostou Janem Drozdem.

15.04 - MOSTECKO - Lídryně ANO a kandidátka na mosteckou primátorku Berenika Peštová poděkovala na Facebooku všem voličům, kteří přišli k volbám.  

14.57 - ŽATECKO, LOUNSKO - První obcí v okrese Louny, kde mají jasno o nových zastupitelích, jsou Kozly. Byla tam jediná kandidátka, do vedení obce se dostalo sedm z devíti kandidujících. Nejvíce hlasů tam získal Zdeněk Černý. Hotovo už je také v Blšanech u Loun, také tam usilovalo o hlasy jediné sdružení.

14.50 - ŽATECKO, LOUNSKO - Důležité je také si připomenout, že ani vítězství ve volbách nemusí znamenat úspěch a radost. Své o tom vědí například ČSSD a ANO v Lounech. I když tyto dvě strany v minulých komunálních volbách uspěly, nepodařilo se jim vyjednat většinu a obě partaje skončily v opozici. A takových případů je v kraji více.

close Zrcadlový muž volil prezidenta na Gymnáziu v Teplicích info Zdroj: Deník / Traxler Zdeněk zoom_in

14.44 - TEPLICKO - Bez kostýmů Zrcadlového muže a Batmana se musely obejít letošní komunální a senátní volby na Teplicku. Výtvarník Stanislav Müller coby Zrcadlový muž a ani hvězdář Radim Neuvirt v obleku Batmana si cestu k urnám nenašli. „Volit jsme s manželem byli, ale Mirror Man, tedy Zrcadlový muž, zůstal doma,“ vysvětlila manželka Zrcadlového muže Radka Müllerová. Naposledy byli oba perfomeři v kostýmech k vidění při prezidentských volbách letos v lednu. Ve volebních místnostech způsobili tehdy pozdvižení. Svojí účastí chtěli lidi vyburcovat k aktivní účasti na svobodném hlasování. Mirror Man je dlouhodobý, multimediální, umělecký projekt Stanislava Műllera. Vznikl v roce 1995. Originální zrcadlové kombinézy a obleky od roku 1995 existují v pěti variantách včetně doplňků. Každá se skládá z dvou až pěti tisíc zrcadlových geometrických ploch různých rozměrů a tvarů, pokrývající celou postavu Mirror Mana.

14.18 - LITOMĚŘICKO - „Nepadá to na zem jako vždycky v televizi!“ komentovala vysypávání volebních lístků jedna z komisařek v 17. volebním okrsku v Litoměřicích, v mateřské škole Mašinka ve Vančurově ulici. Zdejších 646 voličů bylo tradičně ukázněných, komisaři odhadli jejich účast na 55 procent. Z této volební místnosti se s přenosnou urnou také chodí do nedaleké nemocnice, letos tam odvolilo kolem 7 pacientů. „Šedivé lístky do támhletoho rohu, žluté sem,“ dirigoval komisař kolegy. Šustění papírů a soustředěná atmosféra naznačila, že tady budou mít spočítáno brzy.  

close Vysypávání volební urny v litoměřické MŠ Mašinka ve Vančurově ulici. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

close Radnice v Lounech info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in

14.11 - ŽATECKO, LOUNSKO - Kdo bude příští roky vládnout městům v okrese Louny se dozvíme již brzy, ohlédněme se ale také trochu, kdo je řídil v minulosti. Někde jsou vlády v posledních devětadvaceti demokratických letech stabilní, jinde se poměrně často střídají. Například v Žatci bylo od Sametové revoluce vládců už sedm – šest mužů a jedna žena. Ještě více se vláda střídá v Postoloprtech. Za devětadvacet let se tam ve vedení vystřídalo osm lidí – sedm mužů a jedna žena. Na rozdíl od Postoloprt a Žatce jsou vlády v Lounech a Podbořanech poměrně stabilní. Vedli je za devětadvacet let jen tři muži. V Podbořanech byl jen na pár měsíců byl po revoluci jmenován Jaroslav Kučera. Od roku 1990 do roku 2006 je pak vedl Josef Čerňanský. Od roku 2006 až dosud je starostou Radek Reindl. Také v Lounech jsou jen tři jména. Emil Volkman (1990 – 2002), Jan Kerner (2002 – 2012) a Radovan Šabata (2012 – dosud).

14.04 - CHOMUTOVSKO - Volební místnosti se zavřely a komise se pouštějí do sčítání hlasů. Řada kandidátů bude sledovat výsledky doma, jsou ale strany a hnutí, které se se svými volební štáby sejdou v kavárnách, restauracích či v sídle okresního výboru. Například chomutovští komunisté budou ve své tradiční základně v centru Chomutova a členové hnutí PRO Chomutov v Café Rouge za radnicí. Klášterecká Strana soukromníků, jejímž lídrem je současný starosta Štefan Drozd, na bude průběh sčítání sledovat jako už tradičně v pivnici U Podkovy. „Já budu od tří do čtyř se syny v čajovně a pak půjdu do práce,“ zmínil kadaňský starosta Jiří Kulhánek. „S kolegy budeme sčítání sledovat na radnici a pak půjdeme na pivo, ať už to dopadne jakkoli,“ dodal. Sejdou se také členové jirkovské ČSSD. „Asi to bude v hasičárně v učebně, ale jen kdo bude chtít. Nic oficiálního neděláme,“ řekl jirkovský starosta Radek Štejnar.

14.00 - Je konec. Komunální i senátní volby skončily. Komisaři zavřeli volební místnosti a začalo náročné sčítání hlasů.

13.50 - DĚČÍNSKO - V Rumburku přišlo k volbám podle dosavadních odhadů necelých 37 procent voličů, účast z voleb před čtyřmi lety tak zřejmě nebude překonána. Tehdy byla přibližně o deset procentních bodů vyšší.

13.44 - TEPLICKO - Teplická policie přijala oznámení o možném porušení plomby na volební urně v Krupce. „Policisté vše na místě prověřili a budou se tím zabývat,“ řekl iDnes.cz policejní mluvčí Daniel Vítek.

13.40 - ÚSTECKO - Třiadvacetiletý Marek Baránek přišel s maminkou Michaelou volit do ústecké ZŠ Pod Vodojemem. On jako prvovolič, ona jako pravidelná volička. „Ví, že to dělá pro svou budoucnost,“ řekla. „Mám z toho dnes dobrý pocit,“ dodal prvovolič Marek. 

13.33 - DĚČÍNSKO - Na Základní škole Kamenická v Děčíně je volebních místností hned několik. Účast je tam hodinu před koncem okolo 20 až 30 procent. Největší nával byl v místnostech v pátek těsně po otevření, kdy přišla volit řada seniorů. Nejstaršímu voliči bylo 95 let.

close Volby na Základní škole Kamenická v Děčíně info Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská zoom_in

13.21 - CHOMUTOVSKO - V Březenci na Chomutovsku se voličská účast hodinu před koncem voleb pohybovala přes padesát procent. "Lidé z našeho okrsku všechno vědí, nikomu jsme nemuseli radit. I prvovoliči vědí, jak mají volit,” řekla členka volební komise paní Sekáčová. V Březenci už odvolili i současní zastupitelé a vše probíhá bez problémů.

13.06 - Odhad volební účasti zatím naznačuje, že by zájem ovlivnit život měst a obcí mohlo mít zhruba stejné množství voličů. Před čtyřmi lety se v kraji vydalo volit 38,97 %, což bylo zhruba 257 tisíc z celkem 660 tisíc oprávněných voličů. Podívejte se, jak je na tom regionu podle informací Ústeckého kraje v sobotu kolem poledne.

Průměrná účast v kraji - 37 %
Roudnice n.L. - 40 %
Varnsdorf - 38 %
Most - 25 %
Zbrašín na Lounsku - 58 %

13.00 - Posledních 60 minut zbývá všem, kteří ještě chtějí odevzdat svůj hlas v komunálních nebo senátních volbách. 

12.58 - CHOMUTOVSKO - Vyšší volební účast než v jiných okrscích hlásí Strupčice. V sobotu před polednem tam byla volební účast přes padesát procent. K urnám chodí všechny věkové skupiny voličů. "Pan starosta byl u nás volit mezi prvními,” dodala předsedkyně volební komise paní Pazderová.

Tak se volí na Chomutovsku: 

Fotogalerie: Komunální a senátní volby 2018 v Chomutově

12.44 - DĚČÍNSKO - Podle zákona děti za plentu nesmějí, stejně tak nesmějí vhazovat obálku s lístkem do urny. Je ale nepsaným pravidlem, že komise nad tím přimhouří oko. Ale ne všude. „Právě jsem byla svědkem trapného výstupu členky volební komise v Jiříkově v Klubu důchodců, kde na ženu s malým dítětem ječela, že s ním nesmí za plentu. Pokud tomu tak je, měli by členové komise předem upozornit anebo by měl na místě být zřízen dětský koutek, ale ať je to jak chce, všechno se dá řešit slušnou formou. Takhle mám pocit, že příští volby jsou pro nás pasé,“ postěžovala si dnes na facebooku Romana Schaferová z Jiříkova.

12.30 - ÚSTECKO - Politické strany se chystají sledovat volební výsledky ve svých volebních štábech. Jakmile se zavřou ve 14 hodin volební místnosti, začnou se kandidáti přesouvat například do K klubu v kulturním domě, kde má svůj hlavní stan UFO, do modrého domu, odkud bude bedlivé sledovat výsledky ODS, nebo do Pařížské ulice k Pirátům, kde bude čekám na výsledky PRO! Ústí, a na další místa po celém městě a okrese.

close Dvě stravenky dostaly od města Most členové okrskových volebních komisí, aby si během voleb mohli skočit na oběd. info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in

12.27 - MOSTECKO - Dvě stravenky dostaly od města Most členové okrskových volebních komisí, aby si během voleb mohli skočit na oběd. Kdysi dostávali brigádníci i občerstvení, v 90. letech pomáhali jídlo a pití zajistit sponzoři.

12.22 - Severočeský karikaturista Václav Veverka glosoval volební dění v Ústeckém kraji tímto kresleným vtipem.

close Severočeský karikaturista Václav Veverka glosoval volební dění v Ústeckém kraji tímto kresleným vtipem. info Zdroj: reprofoto zoom_in

12.13 - TEPLICKO - V Teplicích se odpoledne například sejde volební štáb ANO, ve své kanceláři na rohu Masarykovy a Českobratrské ulice. Volba PRO! Teplice se po třetí hodině sejde v pronajatém salonku u Kozičky. Primátor Jaroslav Kubera za ODS bude výsledky sledovat ve své kanceláři na magistrátu. Podle volebních komisařů chodí dnes méně lidí než tomu bylo v pátek. Jsou i výjimky. Na rozdíl od Bíliny či Duchcova mají dnes více práce v Teplicích, což je okresní město a má také na seznamu nejvíce voličů. Odvoleno mají v teplické vazební věznici. Už v pátek tam za nimi zavítali s přenosnou volební urnou. Ale pouze kvůli senátním volbám. Do komunálních nemohli vězni ze zákona hlasovat, protože nejsou v místě svého trvalého bydliště.  

close Podezřelé auto zaznamenal jeden z kolemjdoucích. info Zdroj: čtenář Deníku zoom_in

12.03 - ÚSTECKO - Policie od včerejška zatím nepřijala další oznámení v souvislosti s volebním děním. “Všude panuje klid, kromě události v Krásném Březně není nic nového,” sdělil policejní mluvčí Dan Vítek. Měl na mysli podezření na kupčení s hlasy v ulici Dr. Milady Horákové. Tam přišel najednou volit celý vchod z domu, který v minulosti nikdy o urny zájem neměl. U místnosti stál červený sportovní automobil, který je do místnosti svážel. Lidé ze vchodu pak měli údajně svým známým sdělit, že dostali tři sta korun.

12.00 - Ještě dvě hodiny budou otevřené volební místnosti. To je čas, po který ještě mohou lidé přinášet vyplněné volební lístky a vybírat tak nové obecní zastupitele. Na Chomutovsku, Teplicku a Litoměřicku zároveň v souběžných volbách vybírají nové senátory.

11. 47 - DĚČÍNSKO - Krátce po sobotní desáté hodině odvolil také náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík. Ten si do volební místnosti odskočil ze své moštárny, lidé v Děčíně - Bělé totiž chodí hlasovat do místnosti, která je umístěna v jeho továrně na zpracování bylinek Valdemar Grešík – Natura.

close Náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík má odvoleno. info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in

Náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík má odvoleno.  Foto: Deník/Alexandr Vanžura

11.40 - CHOMUTOVSKO - První volička sobotního dne v 28. okrsku v Chomutově (sídliště Březenecká) dostala od volební komise chlebíček. Na svačinách si tu dávají členové záležet. „Předseda včera k večeři koupil kebab s hranolky, neustále nosíme kávu, mléko. Staráme se tu o sebe navzájem,“ říká členka komise Petra Klímová.

11.35 - ÚSTECKO - Jak prožívají sobotní dopoledne lídři kandidátek v Ústí? Například tvář Svobodných a Nezávyslých Radim Bzura vyrazil na procházku. “Čeká mě náročné odpoledne s volebním štábem v Café Aliby, takže jsem venku se psem a vyrážím pak na oběd,” popsal. Naopak primátorka Ústí relaxuje vleže. “Ležím si tu a mlsám čokoládu. Po třech letech je to pro mne taková úleva. Nic víc pro dobrý výsledek už udělat nemůžeme,” smála se. 

11.27 - V tuto chvíli se průměrná volební účast v kraji podle informací Ústeckého kraje pohybuje nad jednou třetinou. 

close Volby. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník/ Václava Simeonová zoom_in Průměrná účast v kraji - 34 %
Chomutov - 40 %
Ústí n. L. - 21 %
Teplice - 20 %
Ročov na Lounsku - 60 %
V menších obcích na Lounsku je zatím oproti ostatním okresům v kraji drtivě nejvyšší účast.

11.15 - ÚSTECKO - Situace se zostřila v ústeckých Předlicích poté, co romský kandidát hnutí UFO Tibor Gaži oznámil, že podal trestní oznámení pro pomluvu. Nelíbilo se mu, že kandidáti konkurenčních politických partají dehonestovali jeho osobu tvrzeními, že obchoduje s chudobou v této městské čtvrti. “Házení klacků pod nohy je během voleb normální, ale napadání rodiny a lhaní je příliš,” poznamenal. Podle místního obyvatele Jana Cibrika, člena ústecké komise pro prevenci kriminality, urážky zvedly místní komunitu ze židle a přivedly ji k urnám. “Obvykle je tu nízká účast, ale teď lidé chodili volit víc než obvykle. Jsou dost rozčilení,” řekl.

11.13 - DĚČÍNSKO - Také na Děčínsku stále chodí další voliči. Například ve Varnsdorfu a okolí se účast v jednotlivých okrscích pohybuje mezi 20 a 30 procenty. V jednom dokonce atakuje hranici 40 procent.

11.02 - LITOMĚŘICKO - Svého občanského práva volit využila v sobotu dopoledne také nejstarší obyvatelka Litoměřic. Tou je 102letá Vlasta Šumová. Hlasovací lístek odevzdala v litoměřickém pečovatelském domě Na pahorku.

close Nejstarší občanka Litoměřic Vlasta Šumová, které je sto dva let, odvolila v sobotu 6. října dopoledne v místním pečovatelském domě Na pahorku. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

Vlasta Šumová se chystá volit.  Foto: Deník/Karel Pech

10.55 - ŠTĚTSKO - Do komunálních voleb ve Štětí kandiduje sedm politických stran. Některé z nich mají již zaběhlé jméno a známá jména mají i na kandidátce, jiné se o přízeň voličů utkají úplně poprvé. Pro většinu místních voličů však není příslušnost k politické straně rozhodující. „Já volím lidi. O politiku se obecně moc nezajímám, proto pro mě není strana důležitá,“ řekla Kateřina Sramec ze Štětí. Její slova potvrzuje další obyvatel města. „Pro mě je důležité, jaký člověk kandiduje a jak dobře ho znám. Podle toho se rozhoduji. Pokud jde o dobro města, tak mě zajímá osobní charakter, ne strana,“ uvedl Martin Hrůza. V podobném duchu se vyjadřovali i další oslovení Štěťané. Z 30 oslovených obyvatel města čtyři k volbám nepůjdou, tři budou volit stranu, protože jí fandí i na republikové úrovni, čtyři voliči volí stejnou stranu dlouhodobě v jakýchkoliv volbách a budou ji volit i letos. Zbylých 19 voličů shodně uvádí, že svůj hlas rozdělí mezi lidi, které osobně znají, a to napříč stranami.

10.39 - CHOMUTOVSKO - Kadaňský kandidát na senátora Petr Jano má velkou podporu romské menšiny, která mu veřejně vyjadřuje podporu na sociálních sítích. „Romovia zachovajte sa ako správny romovia volte romskych kandidátov,“ vyzývá například Dodo Michal Stojka. Petr Jano zase sdělil, že kvůli volbám se do Kadaně vracejí i někteří Romové, kteří odešli za prací do Anglie.

10.29 - MOSTECKO - Volební strany v Mostě dnes otevřou své „volební štáby“, kde budou čekat na výsledky sčítání hlasů. Například kandidáti z ProMOST se sejdou v Arbesovce, Sdružení Mostečané Mostu na Krušnohoru, lidé z ODS budou U Ducha, ČSSD v restauraci Na Hřišti u gymnázia, Piráti a Zelení v Irish Pubu a komunisté ve svém centru v Hokejce.

10.20 - LITOMĚŘICKO - Většina obcí využívá k volbám objekty obecních úřadů a svých zařízení, jako jsou školy, kulturní domy a knihovny. Patří k nim i hasičské zbrojnice, jako je tomu v Kostelci nad Ohří, Ječovicích nebo ve Chvalíně. V Roudníčku se volí už tradičně v mobilní buňce, v Ředhošti na bývalé poště, v Roudnici nad Labem poskytla nemocnice pro volební místnost svou jídelnu, v Lounkách se volí v Muzeu vesnických tradic. Komplikovanější situaci mají voliči z města Úštěk, které má úctyhodných 23 místních částí. Ti jsou rozděleni podle spádovosti do sedmi volebních okrsků, dvě jsou přímo ve městě a pět dalších na venkově. V minulosti, kdy město vlastnilo autobus, sváželo jím voliče přímo k volebním místnostem.

10.13 - CHOMUTOVSKO - Obyvatelé Kovářské zatím volí více do obecního zastupitelstva než do Senátu ČR. Volební účast tam dosahuje třiceti pěti procent. "Problémy jsme zatím neměli, chodit volí všechny věkové skupiny. Někteří se pouze ujišťují, jak mají volit,” řekla předsedkyně volební komise Monika Vitnerová.

10.05 - Necelé čtyři hodiny zbývají zájemcům na vhození vyplněných lístků do volební urny. Pak se místnosti uzavřou a komisaři začnou s počítáním hlasů.

10.00 - TEPLICKO - Policie dozoruje více volby i v Krupce, kde v minulosti mělo docházet ke kupčení. V Teplicích a Dubí posílili kvůli volbám strážníci. „Společně se státní policií průběžně objíždíme všechny volební prostory. V terénu je o jednu hlídku navíc,“ říká velitel Tomáš Pykal. Na voliče v Dubí čeká pět volebních místností v sedmi okrscích. „Každý občan by vhozením lístku měl jít projevit svůj názor,“ míní starosta Petr Pípal, který v minulých volbách se stranou Severočeši – Dubí získal většinových 61,9 procent. V minulých dnech se řešilo možné ovlivňování voleb také na Chomutovsku. 

9.51 - LITOMĚŘICKO – Páteční účast při volbách do zastupitelstva a prvním kole těch senátních se v Litoměřicích pohybovala okolo 25 až 30 procent. Alespoň podle sdělení zhruba z poloviny z třicítky volebních místností. K žádnému excesu během prvního volebního dne v bývalém okresním městě nedošlo, klid střežily v okolí volebních místností i hlídky městské policie. „Žádné problémy si nepamatuji ani z žádných minulých voleb,“ konstatoval vedoucí správního odboru litoměřického městského úřadu Jaroslav Lachman s tím, že důvodem je nejspíš absence vyloučených lokalit v Litoměřicích. Také v sobotu ráno se všechny místní volební místnosti podařilo otevřít včas a na pracovištích byl potřebný počet komisařů k řádnému pokračování voleb.

9.40 - LOUNSKO, ŽATECKO - V okrese Louny jdou do voleb osmnáctiletí, ale i osmdesátníci. V regionu usiluje o zvolení devět čerstvě dospělých. Nejstarším kandidátem je 86letý Zdeněk Suchan z Loun.

close Radnice v Bílině info Zdroj: Deník/Petr Málek zoom_in

9.34 - TEPLICKO - V Bílině na možné ovlivnění boje o radnici poukázali na policii zástupci ANO a Bílinských sociálních demokratů (BSD). „Podle našich informací má Bílinu obcházet několik desítek osob, které budou za hlas nabízet od 500 do 800 Kč a odvoz taxi zdarma. V panelovém sídlišti se ve velkém ztrácely volební lístky, zřejmě aby byly předem vyplněny a připraveny pro tyto účely,“ píše na svém profilu bílinská BSD. Policie tam kvůli tomu po celé páteční odpoledne a večer hlídkovala v ulicích, podobně tomu bude v sobotu dopoledne. V pátek večer panoval v Bílině v ulicích relativní klid. Nejvíce hluku redaktoři Deníku zaznamenali mezi panelovými domy ve čtvrti Teplické předměstí.

9.20 - ROUDNICKO - Svou občanskou povinnost neopomenul v Roudnici nad Labem splnit osmadevadesátiletý Jiří Čejka. Vědce, nositele nejvyššího junáckého vyznamenání a čestného občana města, ale také vězně komunistického režimu, přivítala volební komise s patřičnou úctou. Senior nastalé hrobové ticho ukončil několika vtipnými dotazy, na které předsedkyně komise pohotově odpověděla. Po odvolení jsme se Jiřího Čejky zeptali, co se mu ve městě nelíbí, co naopak ano a co v nejbližších letech očekává. „Co se mi nelíbí, je nepořádek, který po sobě lidé nechají, když vykouří na ulici cigaretu nebo se občerství. Roudnice jako významné historické a kulturní město si to rozhodně nezaslouží. To je to základní, co potřebujeme. Chtěl bych se dožít slibovaného obchvatu města a opravy mostu. Radost mám z rozvoje skautingu, obnovení činnosti Sokola a z rozvoje kultury. Jsem zvědavý na rekonstrukci Kulturního domu Říp a za úžasné bych považoval, kdyby se podařilo oživit roudnický zámek,“ uvedl Jiří Čejka. Jeho slova mohou být námětem pro činnost nového roudnického zastupitelstva.

close Svou občanskou povinnost neopomenul splnit uznávaný vědec Jiří Čejka. info Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín zoom_in

Uznávaný vědec a čestný občan Roudnice Jiří Čejka volí.  Foto: Deník/Jaroslav Balvín

9.06 - LOUNSKO, ŽATECKO - Na kandidátkách muži poměrně válcují ženy. Těch usiluje v okrese Louny o zvolení jen 35 procent, tedy zhruba třetina. Ještě méně jich pak je na pozicích lídryň. V Žatci jsou na prvním místě na kandidátkách jen dvě ženy, v Lounech je jedničkou dokonce pouze jedna žena, stejně jako v Podbořanech. V Postoloprtech není na vedoucí pozici žádná žena.

9.00 - TEPLICKO - Už po prvním dnu voleb na Teplicku řeší jejich průběh policie. A to ve dvou případech. Na Moldavě ji upozornila na náhlé  pětinové navýšení počtu obyvatel před otevřením volebních místností Volba Pro Moldavu. Podle jejího lídra Michala Cuce to může mít spojitost s ovlivněním výsledků voleb. „Takovou početnou skupinou lidí už lze poměrně významně hlasování ovlivnit,“ komentuje.

close Začátek druhého volebního dne v Údlicích na Chomutovsku info Zdroj: Deník/Kamila Minaříková zoom_in

8.47 - CHOMUTOVSKO - V Údlicích na Chomutovsku se volební účast v osm hodin ráno pohybovala pod třiceti procenty. Lidé volí do zastupitelstva obce i do Senátu ČR. "Žádné problémy jsme zatím nezaznamenali, k volbám chodí všechni skupiny voličů. Přišli staří i prvovoliči.” řekla předsedkyně volební komise Jana Pragerová. Komisaři předpokládají, že větší nápor voličů přijde dnes dopoledne, jelikož se v obci na náměstí konají farmářské trhy.

8.00 - Volební místnosti se otevírají, druhý den voleb do zastupitelstev obcí a někde také do Senátu začíná. Ještě celých šest hodin můžete projevit svou vůli a voleb se zúčastnit.

close Volební komise v Žatci info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in

Volební komise i jmenné seznamy jsou řádně připraveny, můžeme vstoupit do dalšího dne důležitých voleb. Snímek je z pátku z volební místnosti v Žatci.  Foto: Deník/Hynek Dlouhý

7.50 - CHOMUTOVSKO - Chomutovská kandidátka do Senátu za SPD  Elvíra Hahnová po svém pátečním odevzdání hlasu zavzpomínala i na historické milníky. Společně se vznikem Československa bylo totiž přiznáno volební právo poprvé v našich dějinách ženám, byť poprvé šly k urnám až během obecních (komunálních) voleb v roce 1919. „Sto let máme právo volit a být voleny, tak doufám, že si svá práva nenecháme vzít. Ještě stále jsou země, kde jsou práva žen omezována,“ připomněla na svém facebooku Hahnová.

7.21 - Řada významných osobností regionu dorazila k urnám už v první volební den. Svou obálku odevzdal například hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, primátor Mostu Jan Paparega nebo senátor za Litoměřicko Hassan Mezian. Co dalšího se dělo? Prohlédněte si kompletní páteční přenos:

7.15 - Podle odhadů krajského úřadu z včerejšího večera je zatím zájem o tyto volby, i přes jejich důležitost, relativně slabý. V rámci celého Ústeckého kraje se hovoří o zhruba 28 procentech účasti. V konkrétních městech a obcích se však toto číslo velmi výrazně liší.

7.02 - Volební místnosti se otevřou v osm hodin ráno. Své hlasy poté můžete chodit odevzdávat až do 14. hodiny. S jejím úderem předsedové komisí volební místnosti opět uzamknou a začne počítání hlasů. To je oproti parlamentním nebo prezidentským volbám poměrně náročnější, proto se i výsledky očekávají až později večer.

7.00 - Dobré ráno, vítejte u kontinuálního zpravodajství z druhého dne komunálních voleb a senátních voleb v Ústeckém kraji. Také dnes budeme přinášet střípky a zajímavosti z dění v našich městech a obcích.