„Už několikrát jsme vyjížděli zbytečně k opilým lidem, kteří se poflakují po lavičkách. Nejprve si nás zavolají, že jim je špatně a že umírají. Když pak přijedeme na místo, tak ošetření odmítnou," stěžuje si člen posádky sanitního vozu v Teplicích. „A nebo tam už ani nikdo není," dodává.

BEZDOMOVCI U VÝPARNÍKU

Během zimy sanitky opakovaně během týdne zajížděly na pěší zónu v Krupské ulici v centru Teplic. U výparníku místní banky se zde ohřívali bezdomovci. Bivakovali zde celé dny a noci.

„Byl to problém. Jeden z nich na tom asi nebyl zdravotně nejlépe. Jeho kamarádi mu sem několikrát prý volali záchranku. Ale právě alkohol je často příčinou zdravotních problémů u těchto lidí," řekl Deníku Michal Chrdle, ředitel teplických strážníků. Pomoc s případným ubytováním většinou tito lidé ale odmítají.

Čas od času bezdomovci sami žádají ošetření přímo na teplické chirurgické ambulanci. Podle místních sester si stěžují na bolesti břicha anebo si vymýšlí jiné zdravotní problémy s cílem nechat se hospitalizovat.

Opakující se problémy s bezdomovci řeší během zimních měsíců například i děčínská nemocnice. Lidé bez domova se chodí do prostorů nemocnice vyspat, často jsou i opilí, a obtěžují tak okolí. Do nemocnice mají navíc přístup i v noci prostory nemocnice jsou totiž otevřeny kvůli pohotovosti. Jde zejména o oddělení chirurgie.

„Ve většině případů se chodí vyspat do vytápěných prostor," uvedl mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou děčínská i teplická nemocnice spadá, Jiří Vondra. Nepořádek po sobě ale podle mluvčího nenechávají.