Rekonstrukce komplikuje život i místním podnikatelům. „Je to znát. Chodí méně lidí, což mě ale nevytáčí tolik, jako to, že se tu měsíc nic nedělo,“ rozčiluje se Milan Drošek, který má v Trnovanech malou prodejnu se smíšeným zbožím.

NA VINĚ JE PROJEKT

Silnici, která je tepnou města, spravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle něj byl problém v projektu. Na začátku prázdnin stroje strhly starý asfaltový povrch. Pod ním se ale objevily dlažební kostky, které tu podle připravené dokumentace neměly být.

Firma, která měla silnice opravit, práce zastavila s tím, že kvůli nečekané dlažbě nestihne rekonstrukci vozovky v termínu a za nasmlouvané peníze.

„Zhotovitel nám oznámil nepředvídatelné fyzické podmínky,“ uvedla Nina Ledvinová z ŘSD. Podle ní by nešlo položit nový povrch na stávající žulové kostky.

„Nebyla by dodržena rovinatost pokládky. V místech s lokálními propady by docházelo k proválcování z důvodu nerovnoměrné tloušťky vrstvy a tím k nedostatečné únosnosti celé konstrukce vozovky,“ argumentuje mluvčí ŘSD.

Správce silnice s dodavatelskou firmou řešil, co dál. Uběhl celý červenec. Stavba stála, řidiči museli místo objíždět. Až po měsíci papírování a doplnění projektu se nyní na uzavřenou ulici vrátil pracovní ruch.

Silničáři se brání nařčení, že projekt špatně připravili. „V místech, které vykazovaly výrazné poruchy povrchu, proběhly sondy. Bohužel zrovna tam ale dlažba nebyla,“ vzdoruje za ŘSD Jan Rýdl. Podle něj projektanti neměli k dispozici žádnou dokumentaci, která by dlažbu v celé šíři ukázala.

MOHLI SE ZEPTAT KUBERY

„To se klidně mohli zeptat mě,“ glosuje teplický primátor Jaroslav Kubera. „Kostky jsou v Teplicích z dřívějška všude,“ říká. Právě na radnici se kvůli tomu obraceli naštvaní obyvatelé Trnovan.

Součástí uzavírky je totiž také objížďka, která veškerou dopravu ve směru z centra Teplic na Ústí odklání do vedlejších ulic.

Uzavírka Masarykovy ulice znepříjemňuje život také cestujícím MHD. Dvě zastávky v Trnovanech jsou kvůli ní zrušené. Autobusy a trolejbusy uzavřenou část objíždějí.

„Je to peklo. Zvláště v tomto horkém počasí je fakt zážitek, když musíme objet půl města v Trnovanech, než se dostaneme domů,“ rozčiluje se penzista Josef.

Pro vedení teplického dopravce Arriva City, který MHD zajišťuje, by jakékoliv prodloužení uzavírky bylo problematické. „Máme nasmlouvané licence. Jinou variantu, než byla ta původní, nemůžeme připustit. Zvláště když po prázdninách najíždíme v rámci MHD na novou přečíslovanou dopravu,“ uvedl Petr Havlík z Arriva City.

Rekonstrukci Masarykovy ulice v Trnovanech si vyžádal její špatný technický stav. Podle původního plánu měla skončit do začátku školního roku. Jestli uzavírka potrvá déle, zatím ŘSD nepotvrdilo. „Rozhodně tlačíme na dodržení původního termínu,“ řekl za ŘSD Jan Rýdl.