Přestavba Mírového náměstí v Bílině by měla odstartovat v druhé polovině března. Starosta města Oldřich Bubeníček už podepsal smlouvu se zástupcem společnosti Metrostav, která revitalizaci centrálního náměstí dostala na starosti.

VYNIKNE KAŠNA A MOROVÝ SLOUP

„Největší změnou bude parkování po obvodu. Díky tomu se náměstí krásně otevře a vynikne historická kašna nebo morový sloup,“ říká bílinský starosta Oldřich Bubeníček. Náklady na omlazení centrální městské plochy radnice předpokládá do 20 milionů korun. Hotovo má být v druhé polovině příštího roku.

Mírové náměstí bude po své revitalizaci sloužit především pro odpočinek a kulturní akce. Takový cíl si už při plánování změny tohoto místa v centru Bíliny stanovilo vedení města. S tím také souvisí uvažovaná úprava parkovacích ploch.

„Veřejnost dlouhou dobu volala po tom, aby náměstí nebylo pouze parkovištěm, ale především reprezentativní vizitkou města. Aby se zde obyvatelé města, ale i jeho návštěvníci mohli posadit, odpočinout si a kochat se pohledem na opravené budovy či zámek,” uvádí k největší naplánované investiční akci města pro letošní rok místostarostka Zuzana Bařtipánová.

Právě auta, která parkovala především okolo kašny a sloupu, kazila celkový vzhled rynku. Když bylo loni na podzim Mírové náměstí vyklizeno kvůli návštěvě prezidenta, byl to právě on, kdo pochválil historický ráz centra města.

ZEMAN SLOŽIL KOMPLIMENT

„Takové náměstí by vám mohl leckdo závidět,“ řekl v Bílině Miloš Zeman. A v duchu toho, aby střed bílinského rynku bez aut zůstal, radnice také uvažuje. Z vizualizací, které má redakce k dispozici, lze vyčíst budoucí vzhled.

Vnitřní část Mírového náměstí bude plnit funkci odpočinkové zóny. Kašna i morový sloup zůstanou na svém místě a stanou se z nich dobře viditelné dominanty náměstí. Centrální zónu budou lemovat lavičky a stromy ve velkých květináčích, lavičky budou i kolem kašny. Místa pro osobní automobily budou nově pouze po obvodu náměstí.

Střed plochy zůstane z čedičových valounů, což jsou okrasné kameny. „Ponechání čedičových valounů, ale také umístění zeleně a stromků do květináčů byl požadavek památkářů,“ doplňuje vize vedoucí odboru nemovitostí a investic města Bíliny Jaroslav Bureš.

Radnice uvažovala také o úplném omezení vjezdu na náměstí, ale od toho záměru nakonec s ohledem na místní podnikatele a zavedenou dopravní obslužnost upustila.

Uvažovaná přeměna náměstí v centru Bíliny má i své odpůrce. Investovat především do jiných částí města radí na oficiálním facebookovém profilu města Roman Vanik.

„Místo náměstí jste měli řešit hlavně zbytek města. Náměstí proti němu je už teď nádherné a luxusní místo. Všude po Bílině rozbité silnice, stromy nejsou nikde. Myslím, že hnusnější město bych v ČR nenašel,“ vzkázal Vanik bílinské radnici v diskuzi pod fotografií z podpisu smlouvy o provedení přestavby.