K více než třem desítkám zásahů museli během noci na pondělí vyrazit hasiči v Ústeckém kraji. Nejčastěji se jednalo o vyvrácené a polápané stromy nebo větve. "Nejvíce zásahů bylo na Žatecku (10), Děčínsku (7), Chomutovsku (6) a Ústecku (5)," uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Orkán Sabine na Královéhradecku. Spadlý strom u obce Spy
Bouře Sabine si vyžádala jednu oběť. Bez proudu byly tisíce domácností

Silný vítr má dopad také na dopravu. Především na Šluknovsku popadalo několik stromů přes silnice. Vlaky mezi Varnsdorfem a Libercem přestaly jezdit v pondělí brzy ráno. Vzhledem ke stále se zhoršující povětrnostním situaci byl dočasně zastaven veškerý provoz na našich linkách. Pracujeme na NAD nicméně ani pro autobusové dopravce není v tomto počasí jednoduché vyjet," uvedl železniční dopravce Trilex ve svém prohlášení na sociálních sítích.

Řádění silného větru se výrazně dotklo také železniční dopravy. Mezi Šluknovem a Velkým Šenovem na Šluknovsku osobní vlak zastavil těsně před spadlým stromem, trať je tak neprůjezdná. Omezení platí také v mezinárodní dopravě. Podle facebookových stránek Správy železnic byly uzavřené železniční přechody mezi Německem a Českem, vlaky tak mají již nyní desítky minut zpoždění. Jedná se především o mezinárodní rychlíky z Prahy do Berlína, případně ještě dále na sever. Neprojedou ani osobní vlaky z Děčína přes Bad Schandau a Sebnitz do Dolní Poustevny a Rumburka.

Ilustrační foto.
Orkán Sabine zasáhl i Děčínsko. Železnice omezuje rychlost vlaků

Plné ruce práce mají po celou noc a i nyní ráno, kdy okolo 6. hodiny přišel jeden z největších úderů Sabine, také energetici. „V Ústeckém kraji řešíme osm poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je 5700 odběratelů na Děčínsku, Chomutovsku a Ústecku," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Provoz na regionální trati mezi Blatnem na jihu Ústeckého kraje a Jesenicí ve Středočeském kraji je kvůli spadlému stromu zastavený. Do svého cíle kvůli němu nedojel vlak z Bečova nad Teplou přes Blatno do Rakovníka, kvůli odstranění překážky nabere více než hodinové zpoždění.

DAVID OULEHLA - trenér fotbalistů FK Varnsdorf.
Varnsdorf udolal béčko Jablonce, v zimní přípravě podruhé vyhrál

V souvislosti s řáděním tlakové níže Sabine vyzvala Správa Národního parku České Švýcarsko návštěvníky nejmladšího českého národního parku, aby raději svou návštěvu odložili na jindy.  „Na základě varování vydaného Českým hydrometeorologickým ústavem žádáme návštěvníky, aby ve dnech 10. a 11. února z důvodu silného větru nevstupovali do lesa v Národním parku České Švýcarsko, a to ani po značených turistických cestách. Hrozí nebezpečí pádu stromů nebo jejich částí,“ uvedla správa parku ve svém prohlášení.

Oba velké děčínské hřbitovy na Škrábkách a na Folknářích jsou v lesoparku, město nyní vyzvalo lidi, aby na ně nechodili. Hrozí pády větví, stromů i náhrobků. "Kvůli větrnému počasí žádáme obyvatele Děčína, aby kvůli své vlastní bezpečnosti až do odvolání nechodili na hřbitovy ve městě. Hrozí tu pády větví se stromů. Hřbitovy budou osazeny informačními cedulemi," řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Přívoz v Dolním Žlebu. Ilustrační foto
Hladina Labe setrvale klesá. Přívoz ve Žlebu začal opět jezdit

Po omezení pohybu po hřbitovech zakázal Děčín vstup také do městských parků. „Kromě hřbitovů platí nyní (cca do 18 hodin), zákaz vstupu také do městských parků v Děčíně. Je nutné dbát také zvýšené opatrnosti při pohybu kolem vysokých stromů," uvedl mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Zákaz platí pro lesoparky na Pastýřské stěně, na Kvádrberku a pro parky na Mariánské louce v zámeckém areálu a u kina Sněžník.