Pouť se koná v Oseku od nepaměti. Datum konání té úplně první se ale zjistit nepodařilo. V roce 1996 město Osek zahájilo tradici pouti s historickým tržištěm v klášterním nádvoří.

Osecká pouť„Návštěvníci slavností se mají opět na co těšit. Nebude chybět slavnostní průvod městem, na historickém tržišti kromě řemeslníků budou účinkovat pouliční a loutková divadla, chybět tu nebude ani provazochodkyně, kejklíři nebo akrobati na volném laně. Na Klášterním náměstí bude po oba dva dny připravený kulturní program, určitě byste neměli vynechat výstavu kožených plastik v ITC ani okresní výstavu chovatelů domácího zvířectva. Pro milovníky mašinek je výstava nejen v DDM, ale přístupná bude po oba dva dny i železniční expozice v budově železniční stanice Osek město. Děti jistě nejvíc ocení atrakce na pouťovém prostranství. A jako novinku si letos budete mít možnost v novém sportovním areálu prohlédnout dravce. V sobotu i s ukázkou letu dravých ptáků," zve malou programovou ochutnávkou starostka Oseka Lenka Říhová.

Poprvé budou mít návštěvníci slavností také možnost ochutnat klášterní pivo ze znovu obnoveného pivovaru.

Náklady na slavnosti město hradí z rozpočtu, na pouť se neplatí žádné vstupné. Hlavním přínosem Oseckých slavností, které pořádá město společně s Cisterciáckým opatstvím Osek, je zviditelnit město a připravit dvoudenní kulturní a společenskou akci, na které se mohou lidé každoročně sejít, dobře se bavit a ti, kteří nejsou místní, se zase budou do Oseka rádi vracet.

Osecké slavnosti jsou jednou z největších akcí léta v regionu, tak si je nenechte ujít, dobře se bavte a pozvěte sem i své přátele.

------------------

Novinka na Oseckých slavnostech: přehlídka dravých ptáků včetně ukázky letu v novém sportovním areálu. V sobotu 22.8. od 11:00 do 17:00 . Ve 13:00 a 15:00 ukázka letu. Mimo časů ukázky je po celou dobu trvání akce možnost si prohlédnout dravce zblízka. Vstup zdarma.

PROGRAM OSECKÉ POUTI:

Slavnostní průvod

Vyjde v sobotu v 9.30 hodin od budovy Základní školy v Hrdlovské ulici. Hudebníci ZUŠ Litvínov doprovodí mažoretky DDM Duchcov.

Osecká pouťHistorický řemeslný trh

se otevírá na nádvoří cisterciáckého kláštera v sobotu od 10.00 hodin do 18.00 hodin a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin. Klidová zóna historického trhu zaujme kromě stánků s řemeslnými produkty a předvedením jejich výroby i pestrým programem.

Uvidíte představení pouličních a loutkových divadel, historické hudby, akrobacii na volném laně, kejklíře, historickou hudbu a další. Pro nejmenší bude připravena soutěžní aréna a zdarma svezení na dřevěném kolotoči.

Účinkují: Divadlo V Pytli, Divadlo Na cestě, Divadlo Pod peřinou, improvizované divadlo Imp, historická hudba KRLESS, provazochodkyně Kristýna Vlčková, Panoptikum Maxe Fische a další.

Výstava v ITC Osek

V prostorách galerie Informačního turistického centra Osek je ke zhlédnutí výstava kožených plastik od autorky Blanky Mudrové nazvaná „Kožené svítání".

Program na Klášterním náměstí

V průběhu obou dnů bude hrát k poslechu kapela Regius Band, hudební program doplní vystoupení pro děti Jardy Hádanky, vystoupení The RockSet s programem World ROXETTE Tribute + RetroLive vás rozehřeje v čase od 19.30 do 22.00 hodin.

Osecká pouťPouť

Po oba dva dny jsou pro vás připraveny kolotoče, houpačky, autíčka, střelnice, motokáry, občerstvení a jarmareční stánky na „pouťovém prostranství" na hlavní silnici již od náměstí a na silnici od kláštera k Domu dětí a mládeže Osek. V sobotu ve 22.00 hodin bude tradiční OHŇOSTROJ.

Okresní výstava chovatelů

Výstavu domácího zvířectva, bohatou tombolu, ve které můžete vyhrát nového domácího mazlíčka a občerstvení najdete v zahradním areálu výstaviště Českého svazu chovatelů ( naproti lunaparku ).

Pro milovníky železnice

Výstavu velkého modelového kolejiště a modelů železničních vozidel v tělocvičně Domu dětí a mládeže v Dolnonádražní ulici pořádá Klub železničních modelářů Moldaváček Lom.

Železniční expozice v budově železniční stanice Osek město spojená s promítáním fotografií s železniční tématikou.

Slavnostní poutní bohoslužby

v konventním chrámu Nanebevzetí Panny Marie se konají:

V sobotu ve 14.00 hodin Koncert smyčcového kvarteta Piu presso v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

V sobotu v 17.00 hodin Mše svatá pontifikální, hlavním celebrantem bude Jeho Excelence biskup Mons. Erwin Ender, bývalý nuncius velvyslanec Svatého stolce v České republice, nyní působící ve Vatikánu. Koncelebrují přítomní kněží a jáhnové. Při mši bude provedena Missa in Nativitate Dominni in Nocte od J. J. Ryby pro sóla, smíšený pěvecký sbor a orchestr.

V neděli v 10.00 hodin Mše svatá pontifikální, hlavním celebrantem bude Jeho Excelence biskup Mons. Erwin Ender a koncelebranty přítomní kněží a jáhnové.

Při mši bude provedena Missa Brevis in B KV275 od W. A. Mozarta pro sóla, smíšený pěvecký sbor a orchestr.

V neděli ve 14.99 hodin Adorace a svátostné požehnání městu a všem přítomným.