Pouť se koná v Oseku od nepaměti. Datum konání té úplně první se ale zjistit nepodařilo. V roce 1996 město Osek zahájilo tradici pouti s historickým tržištěm v klášterním nádvoří.

HISTORII PŘIPOMENUL ČLÁNEK V ARCHIVU

„Často se mě lidé ptali, od kdy je v Oseku pouť. Historii pouti mi přiblížil až článek, který jsem objevila v archivu v Duxer Zeitung ze srpna roku 1935. Podle něj trvá tradice Osecké pouti už téměř 500 let a podle staré fotografie bývala i v minulosti hojně navštěvovaná,“ uvedla kronikářka města Zdeňka Rubešová.

Návštěvníci slavností se mají na co těšit i tentokrát. Nebude chybět slavnostní průvod městem, na historickém tržišti kromě stánků s řemeslnými produkty a předvedením jejich výroby budou účinkovat pouliční a loutková divadla, chybět tu nebude ani flašinetář a soutěžní aréna pro děti.

„Pro návštěvníky tu bude také na 250 prodejních stánků,“ zve k návštěvě Oseka starostka Lenka Říhová. Když před několika lety město návštěvníky pouti počítalo, zjistilo, že v průběhu dvou dnů se do Oseka přijelo bavit na 30 tisíc lidí.

Na Klášterním náměstí bude po oba dva dny připravený kulturní program. Určitě byste neměli vynechat výstavy, k vidění jich je hned několik.

S dětmi se zajděte podívat na okresní výstavu chovatelů domácího zvířectva, kde určitě neodolají tombole, ve které jsou jako největší lákadlo živá zvířata. Nového domácího mazlíčka si tu ostatně můžete i koupit. Králíček, morče nebo třeba andulka jsou pro to jako stvořené.

„Loni mě Honzík přesvědčoval, abych mu koupila nějakou tarantuli nebo alespoň hada. A to já přitom doma šílím už jen při pohledu na sekáče. Dalo mi velkou práci ho odtamtud dostat. Ještěže jsou hned naproti kolotoče a stánky, bez úplatků se to neobešlo,“ vzpomíná dnes už s úsměvem na loňskou pouť Honzíkova maminka Zdena Šlosárková.

MODELOVÉ KOLEJIŠTĚ A BONSAJE

Pro milovníky mašinek bude k vidění výstava velkého modelového kolejiště a modelů železničních vozidel v tělocvičně DDM Deštník. Přístupná bude i železniční expozice v budově železniční stanice Osek město, kde bude v provozu modelové kolejiště, provoz historických a současných vláčků Merkur.

V areálu kláštera si můžete prohlédnout výstavu fotografií Putovní kolíček. V zahradě u Panského domu vystaví své bonsaje členové Bonsaj klubu Libochovice.

V galerii Informačního turistického centra Osek je výstava výtvarných prací Taťjany Macholdové, Zdeny Bočarové a Radovana Paucha. Děti jistě nejvíc ocení atrakce na pouťovém prostranství, kde budou kolotoče, houpačky, autíčka, střelnice, motokáry, občerstvení a jarmareční stánky.

Náklady na slavnosti město každoročně hradí z rozpočtu, na pouť se neplatí žádné vstupné. Hlavním přínosem Oseckých slavností, které pořádá město společně s Cisterciáckým opatstvím Osek, je podle starostky Lenky Říhové zviditelnit město a připravit dvoudenní kulturní a společenskou akci, na které se mohou lidé sejít, dobře se bavit a ti, kteří nejsou místní, se zase budou do Oseka rádi vracet.

Osecké slavnosti jsou jednou z největších akcí léta v regionu. Tak se na nich dobře bavte.