Pokud bude pokračovat extrémní sucho, je možné, že se na poslední chvíli z bezpečnostních důvodů jízda vlakem zruší. Historický motoráček Hurvínek pak pojede po tzv. moldavské horské dráze, konkrétně po trase Litvínov – Osek město – Moldava v Krušných horách.

„Jsem rád, že se slavnosti po covidových pauzách vracejí. Znovu nám tu rozhýbou naše město. Letošní akce se navíc koná v trochu slavnostnějším duchu. Připomínáme si výročí 500 let konání pouti a 25 let od zahájení historického jarmarku. Můžete se těšit na oživení slavností jak v historické části kláštera tak i v té světské,“ uvedl starosta města Jiří Macháček.

Program je připravený na sobotu i neděli. Na několika místech po celém městě. V sobotu v 9.30 začnou slavnosti průvodem, který vyjde od základní školy v Hrdlovské ulici. V 10 hodin starosta odemkne bránu kláštera. Na nádvoří cisterciácké stavby bude historické tržiště s doprovodným hudebním programem. Na pouťovém prostranství v sousedství kláštera po oba dny pojedou na plné obrátky kolotočářské atrakce.

Stranou oslav nezůstanou ani dolní i horní nádraží. „Veřejnost zveme na otvírací den železniční expozice umístěné v nádražní budově Osek-město. Otevřeno bude po oba dny pouti. V prostorách expozice budou v provozu všechna modelová kolejiště, děti si mohou zahrát na výpravčího či zavolat telefonem na kličku,“ sdělil za Klub přátel krušnohorské železnice Most – Dubí – Moldava Pavel Jůza.

Svůj tradiční prostor na pouti budou mít chovatelé, výstava zvířectva bude v ulici Obránců Míru. Na Lukách bude výstava vojenských vozidel. Program bude rovněž v Domě dětí a mládeže Osek. V neděli pouťové veselí uzavře koncert v Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Od 18 hodin vystoupí houslový virtuoz Jaroslav Svěcený spolu se sólistkou Žanetou Pelcovou.