U památníku obětí se v sobotu dopoledne sešly hornické spolky z ČR a Německa, zástupci těžebních společností, záchranáři, delegace měst a obcí a veřejnost. Po kladení věnců, projevech a modlitbě se dav vydal ulicemi na mši do oseckého kláštera, kde bohoslužbu doprovázel koncert žáků ZUŠ F. L. Gasmmanna v Mostě. Následovala vernisáž výstavy exponátů z hornického muzea v galerii turistického informačního centra. Celou akci pořádalo město Osek ve spolupráci s partnery z okresu Most - s Podkrušnohorským technickým muzeem a Spolkem severočeských havířů. K pietě se připojil i Ústecký kraj a Obvodní báňský úřad.

Výbuch uhelného prachu na hlubinném dole, který patřil Mostecké uhelné společnosti, byl v roce 1934 slyšet v širokém okolí. Horníci zemřeli přímo při explozi nebo otravou oxidem uhelnatým. Z odpolední směny se zachránili jen čtyři muži. Ti zrovna pracovali pod oseckým hřbitovem, odkud vylezli větrnou jámou. Havárie před 90 lety zahýbala celou společností a vedla ke zpřísnění zákonů v oblasti těžby. Na pohřeb obětí dorazilo podle odhadů až 80 tisíc lidí z celého Československa, včetně zástupců vlády. Památník v Oseku vznikl rok po výbuchu a od roku 1978 je národní kulturní památkou.

„Práce horníků nebude nikdy bez rizika,“ sdělil při sobotní pietě Vratislav Procházka z báňského úřadu v Mostě. Podle něj je třeba si oseckou tragédii připomínat a věřit, že se už nikdy nebude opakovat. Ve stejném duchu hovořil i zástupce saských horníků a kněz, který v chrámu vyzval k uctění památky obětí a k ochraně všech lidí, kteří pracují v těžkých podmínkách.