Přibližně dvoumetrový strom „vyrostl“ před knihovnou v Tyršově ulici. Autor ho vykoval ze železných plátů, trubek, tyčí a plechů. „Celé je to ruční práce. Myslím dokonce, že i jediná na světě, protože jsme zatím nikde nenarazili na jakoukoliv zmínku o jiném kovaném stromu,“ uvedl při slavnostním křtu starosta.

Podle něj nápad vznikl před dvěma lety. „Seděli jsme společně s kronikářkou Zdeňkou Rubešovou a místním kovářem Stanislavem Šretrem u jednoho stolu a bavili se o tom, jak nevšedně využít prostranství před knihovnou, která sídlí v městské secesní vile. Nakonec z toho vzniklo toto dílo,“ říká spokojeně starosta Jiří Macháček.

Monument s knihou, kde na jedné stránce je popsaný vznik města včetně významných dnů, a na stránce druhé pak jména osobností města, vznikl jako pokračování projektu Paměti Oseka, který nastartovalo v roce 2020 vydání knihy s titulem Město Osek – století plné změn.

Součástí textu na stránkách nevšední kroniky umístěné v koruně černého kovového listnáče bude také QR-kód, který odkáže na stránky města Osek, kde jsou zveřejněny různé životopisy významných osobností města. „I s touto moderní technologií jsme spojili historii města. A protože žijeme vedle hranic, životopisy jsou i v němčině,“ poznamenal představitel Oseka. Na vytvoření unikátního díla přispěla společnost Severočeské doly.

Nové pamětní místo chválí také lidé na Facebooku, ve skupině Osek. „Je to krásná památka na naše významné rodáky a navíc umístění u knihovny, u hlavní silnice, je super,“ napsal pan Jiří. „Suprové hlavně pro návštěvníky, aby se seznámili s historií našeho krásného městečka,“ přidala svůj komentář Jiřina.