Pokácené stromy a polámané větve stihlo město uklidit už do konce minulého týdne, k odstranění zbývají pařezy. Nejhůř dopadlo discgolfové hřiště a Luka. Oranžové koše vydržely, ale to je také jediné, co tu zbylo. „Museli jsme uklidit nebo dokácet na 200 stromů, hlavně vrby, jasany a olše. O víkendu tu na úklidu pracovalo kromě Služeb města Oseka i pětadvacet dobrovolníků z Oseka a okolí včetně šesti lidí z azylového domu. Naplnili jsme 40 velkých kontejnerů větvemi a dřevem," popsala, jak v Oseku trávili uplynulou sobotu a neděli, starostka Lenka Říhová.

Zavřený zatím zůstává nedávno zkolaudovaný sportovní areál, kde jsou největší škody. „Museli jsme týden počkat na likvidátora z pojišťovny, který přišel ve středu. Vítr utrhal ploty, sítě, poškozený je tartan, na odpis jsou podle statiků šatny s příslušenstvím. Ty čeká demolice. Škoda na tom, co bylo vybudováno v rámci dotací, je odhadnuta na 300 tisíc korun," uvedla starostka Říhová. Podle jejího odhadu bude trvat čtrnáct dní, než bude možné celé sportoviště zase otevřít. Včera už se na hřišti mohli pustit do odstraňování škod. Jako první přišly na řadu kovové tyče držící ochrannou síť, které vichr zohýbal a některé i zlámal. Město teď řeší možnost zřízení mobilních šaten, WC a sprch formou buněk do vybudování nových šaten a zázemí pro sportovce.

Městské obytné domy a další nemovitosti zůstaly bez vážnějších následků, opravy se budou pohybovat v řádu desetitisíců. Ze soukromého majetku, z informací, které má město k dispozici, byly závažně poškozeny 3 4 domy, dalších 25 má poškozené střechy, 20 domů má rozbitá okna, je několik zbouraných plotů a skleníků a dva osobní automobily, zaparkované u Jepy, jsou na odpis.

V rámci okamžité finanční výpomoci ve výši 10 tisíc korun bylo už minulý týden vyplaceno vlastníkům nemovitostí 110 tisíc korun. Ve středu schválili zastupitelé jednomyslně poskytnutí půjčky občanům na opravy škod, na které jsou z rozpočtu vyčleněné 3 miliony korun. Žádat o peníze mohou obyvatelé Oseka do dnešního poledne. „Do středy bylo podáno 10 žádostí na zhruba 2 miliony korun. Lidé mohou získat půjčku do 200.000 korun na opravu střechy včetně garáží, do 100.000 korun na opravu fasády a stavebních konstrukcí domů a do 50.000 na rekonstrukci plotů a zídek," informovala starostka Lenka Říhová. Půjčka má symbolický úrok 0,1 procenta a lidé ji musí splatit do deseti let.

Starostka požádala o schůzku hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Jednat budou o možnosti pomoci Ústeckého kraje na regeneraci poničeného území.

O spolupráci požádala i Ekodendru kvůli náhradní výsadbě zeleně a návrhu regenerace části Luk.

FOTOGRAFIE Z ŘÁDĚNÍ VICHŘICE V OSEKU ZDE