Například v Mikulově startuje pálení čarodějnic v pátek v 18:00, sraz je u rybníka před hotelem Cepín.

„Akci organizuje Sbor dobrovolných hasičů, my ji podporujeme. Soutěžit se bude o nejlepší masku. Na místě bude občerstvení, opékání vuřtů je samozřejmostí,“ říká starosta Mikulova Ota Stehno.

Filipojakubskou noc bude mít i Dubí. Proběhne v pátek od 16:30 před Městským kulturním zařízením. Na děti tam budou čekat soutěže, k opékání vuřtů bude hrát country skupina Křáp. Nejlepší maska čarodějnice si odnese cenu. Pálení čarodějnic je starý a dodnes živý lidový zvyk. Lidé se schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Někde se staví májka. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti. (kos)

FOTOGALERIE: MISS ČARODĚJNICI VOLILI V OSEKU POJEDENÁCTÉ
SLET ČARODĚJNIC. Na koupališti v Autocampu Osek se v sobotu konal slet čarodějnic a navíc 11. ročník Miss čarodějnice 2010. Akci připravil pro děti i dospělé Dům dětí a mládeže Osek. Slétlo se sem 24 čarodějnic, z nichž se vybírala letošní čarokráska, a užívalo si nejrůznějších soutěží. Kolem celého koupaliště bylo připraveno 15 stanovišť s čarodějnickými úkoly. Současně byli vyhlášeni i vítězové dvou doprovodných soutěží, výtvarné soutěže na téma Čarodějnická škola a pohádkové literární soutěže Píšu, píšu pohádku, aneb Jak čarodějnice Bimbula… Na vítěze čekaly odměny. Sborník vybraných prací bude uveřejněný na webových stránkách domečku.