Tomáš Pulchart z odboru životního prostředí bílinské radnice se na základě popudu starosty města Josefa Horáčka snažil zastupitelům osvětlit současný stav.

„Řešíme to v součinnosti s inspekcí životního prostředí. Běží správní řízení," řekl s tím, že podnikatel Fousek sice přislíbil ohledně čističky určitou nápravu, ale zatím tak neučinil. „Měl ucpat výtok. Zařízení by bylo jako uzavřená jímka," uvedl Pulchart.

Josef Horáček se podivoval nad tím, že něco takového jako je současný stav Červeného Újezdu může v dnešní době fungovat. Tlaky na nápravo jsou ze všech stran, ale stále se nic neděje.

„Není přehled o tom, kdo tam bydlí, není přehled o tom, kam vytéká voda," podotkl představitel Bíliny.

„Nemám vůbec představu, jaké páky zvolit, aby se už něco stalo," rozčiloval se před zastupiteli. Provozovatel areálu s ubytovnou již jednu pokutu ve výši 250 tisíc korun dostal. Vzhledem k nefunkční čističce jde veškerý odpad mimo areál do přírody „Měření a monitoring místního potoka jasně dokázaly, že jímku vypouštějí právě tam," potvrdil Pulchart. Případem se tak bude zabývat i Česká inspekce životního prostředí.

Slibovanou obnovu provozu čističky odpadních vod majitel zatím nesplnil. Pokud termín k obnovení provozu čističky odpadních vod nesplní, bude mu uložena pokuta. Pulchart před zastupiteli také uvedl, že kontroly ze strany bílinského odboru životního prostředí budou pokračovat.

Zdeněk Svoboda se v rámci diskuze o Újezdu na jednání zastupitelstva coby jeho člen zmínil o tom, že areál je pro danou lokalitu včetně Bíliny časovanou bombou.

„Nikdo neví, co bude dál. Přijde tam více lidí a určité indicie ze strany provozovatele jsou. Kam budou tamní děti pak chodit do školy, co obslužnost," ptal se a zároveň si povzdechl: „V jakém státě to proboha žijeme. Jak je možné, že tomu nikdo nemůže zabránit. Je to jenom kšeft s chudobou, s lidským neštěstím. Nic víc."

Budoucnost bývalých kasáren je ve hvězdách. Zastupitel Roman Šebek se v diskuzi ptal pléna, jestli si vůbec někdo dovede představit, co bude dál. „Tento podnikatel třeba teď na základě tlaků ze všech stran odejde. Ale co bude pak. Kdo se bude o areál starat. Co bude další krok města?"

Osud Červeného Újezdu není lhostejný ani lidem, kteří bydlí na bílinském sídlišti Za Chlumem. Z jejich reakcí je vidět, že současný stav vnímají a to spíše negativně. „Žádné cizí lidi tady nechceme. Ať se vrátí, odkud přišli. Škola tu funguje normálně, a co když sem pak budou chtít dávat své děti. S tím nesouhlasíme," říká paní Miluše, když se jí redaktoři Deníku ptají, zda sleduje situaci okolo ubytovny v Červeném Újezdu a možného nájezdu nepřizpůsobivých lidí.(pem)