"Ovlivnění voleb formou údajného nakupování hlasů prověřujeme v Bílině, Chomutově, Litvínově, Lovosicích, Ústí nad Labem a na Děčínsku. Tam jde o podání staršího data, nikoli o dění během volebního víkendu. Obviněn ještě nikdo nebyl," řekla ČTK Bartošová. Ostatní případy se týkají různých trestních oznámení podaných především v průběhu volební kampaně. "Jde například o trestní oznámení pro pomluvu, ničení nebo krádež billboardů," doplnila Bartošová.
Některé strany už dopředu avizovaly, že se v souvislosti s údajným kupčením obrátí na soud. "Krajský soud zatím žádnou stížnost neobdržel," řekla ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Lenka Lasovská.
Protikorupční iniciativy zdokumentovaly v kraji kupčení s hlasy na několika místech, zřejmě nejlépe v Bílině na Teplicku, kde natočily i uplácení voličů z řad Romů. "Využili jsme figuranty, kteří si nechali vyplatit peníze za hlasy od jednoho obchodníka. Lístky potom samozřejmě do uren nevhodili. Zajistili jsme je a společně s dalšími materiály je poskytneme policii," řekl ČTK už dříve Michal Voda z iniciativy Naši politici. Figuranti dostali hlasovací lístky právě se zaškrtnutým hnutím BDS. "Zadokumentovali jsme i případ, kdy zaplacený hlas byl skutečně do urny vhozen," dodal Voda.
Za prokázanou považují manipulaci voleb aktivisté i v Kadani na Chomutovsku. Podle Pavla Horáka z organizace Oživení se za hlas platilo 600 až 750 korun. Podle Horáka organizoval nákup hlasů v Kadani jeden z místních podnikatelů. "Fungovalo to tak, že taxikáři vozili především Romy k volebním místnostem a rovnou jim dávali peníze," řekl ČTK Horák.
V Chomutově se na policii obrátila iniciativa Nechceme žít v Palermu a hnutí PRO Chomutov. Podle iniciativy se kupčení odehrávalo na sídlišti Písečná. Podle aktivistů tam lidé, kterých dorazily desítky, dostávali nejdříve občerstvení, pak už vyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas prý byla 200 či 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl.
V Lovosicích kriminalisté od středy prověřují údajné nakupování hlasů v okolí ubytovny v Nádražní ulici, postupně si zvou svědky. Na radnici zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně.
V Ústí nad Labem se policie vrátila k údajnému kupčení hlasů na sídlišti Mojžíř. "Znovu se tímto případem zabýváme i s ohledem na informace uvedené v médiích," dodala Bartošová. Sociálně údajně ve vyšší míře dotazovali, jak mají volit stranu číslo 13. To měla ve městě ODS.