Tancoš ho převzal po odvolaném Vlastimilu Balínovi. Tancoš má přispět ke zkvalitnění zdravotnických služeb a zlepšení vztahů mezi pacienty a zdravotníky. I když je Tancoš ve funkci ombudsmana první den, včera již novinářům nastínil své první kroky. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce v Mostě zrušit mamograf, který slouží k vyšetření prsů. Pacientky by tak musely dojíždět do některého z okolních měst. To se svazu nelíbí.
„Samozřejmě budu iniciovat schůzku v poslanecké sněmovně, protože v Mostě jsou lékařští specialisté, kteří dokáží nádor odstranit ještě když není vidět,“ řekl včera Josef Tancoš.

Poradna Svazu pacientů tedy přesídlila z magistrátu města Most do kulturního domu Meduza, kde má poslanec svoji kancelář. Nyní mohou lidé nespokojení s lékařskou péčí kancelář poslance navštívit každé pondělí od 10 do 17 hodin.
Na včerejší odpoledne bylo již do poradny objednáno pět lidí. „Nejsme doktoři, ale budeme se snažit situace nespokojených lidí řešit už tím, že je vyslechneme,“ řekl včera po jmenování poslanec Tancoš.

Svaz pacientů také nadále pokračuje již v rozjednaných případech. Například se snaží zjistit, kdo nese vinu za smrt ženy, která byla po střetu s autobusem převezena do lounské nemocnice, ze které ji převezli do nemocnice v Mostě, ve které lékaři zjistili další zlomeninu a infekci. Z Mostu poté byla žena převezena do Ústí nad Labem, kde na infekci celého těla zemřela.

„Ve většině případů když dojde k úmrtí, tak chce rodina vědět, proč se to stalo,“ řekla viceprezidentka Svazu pacientů Blanka Cicková.