Na pozorování je třeba si najít místo s velmi dobrým rozhledem po obzoru na temné obloze. Nejlépe daleko od měst a dalších zdrojů světla, na kopci nebo na jiném vyvýšeném místě, pokud možno mimo stromy, které by vám mohly stínit.

Po určení souhvězdí Persea již nebude problém meteory pozorovat. Není přitom třeba žádný dalekohled, „vesmírný ohňostroj" lze pozorovat pouhým okem.

Srpen je mezi milovníky oblohy znám jako měsíc „padajících hvězd".

Ve skutečnosti se nejedná o hvězdy, ale o drobné meteority, které při průletu atmosférou díky své vysoké rychlosti (velikost není důležitá) vytváří nápadné světelné stopy, někdy dokonce i zvukové efekty.

Jedná se o známý meteorický roj Perseid, který je nejaktivnější kolem 12/13. srpna. Hodinová frekvence tohoto roje dosáhne až 90 meteoritů za hodinu. Pozorování tentokrát nebude rušit svit Měsíce.

Uvedené zajímavosti lze, pozorovat i volným okem bez dalekohledu, třeba během své dovolené a to i v případě, že to bude dovolená v dalekých krajích (zejména meteorické roje nejsou pro pozorování dalekohledem vhodné).

Perseidy ale nejsou jediným meteorickým jevem, který lze pozorovat. Nejbližší další podobnou příležitost nabídnou Orionidy v období kolem 22. října.

Využijte Vesmírné léto na teplické hvězdárně

- rozšířená otevírací doba o prázdninách

Denní pozorování Slunce (sluneční skvrny, protuberance) se konají za příznivého počasí každý den kromě neděle. Od čtvrtka do soboty se pozorování konají po půl hodině, první od 13:00, poslední od 17:00, od pondělí do středy se první pozorování koná již od 10:00, poslední v 17:00 (polední přestávka od 11:30 do 12:00).

Večerní pozorování se konají ve čtvrtek, v pátek a v sobotu, první začíná od 22:00, druhé od 23:00. Za jasného počasí můžete spatřit velkým dalekohledem planety Venuši, Jupiter a Saturn. Dále je možné na obloze dalekohledy spatřit dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie, nejlépe za bezměsíčný nocí.

Zdroj: http://www.hapteplice.cz