Na stavu masívu se podepisuje příroda. Jednak do ní pálí slunce, v důsledku čehož dochází ke zvětrávání. Lokalita v Důlní ulici se nachází v oblasti, jejíž podloží tvoří vulkanické horniny Českého středohoří, a právě podobné typy svahových nestabilit jsou zde velmi časté.

Zabezpečení skály v délce 120 metrů vyjde na čtyři miliony korun. Město na to ale má dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši téměř devadesát procent.

Projekt se zaměřuje na zajištění nestabilního skalního masivu. Je třeba zpomalit jeho přirozenou destrukci.

Jako technická opatření nakonec město zvolilo kombinaci těžkého záchytného plotu v jižní části uvedeného svahu, jehož součástí je i opěrná zeď z gabionových konstrukcí, a pokrytí svahu ocelovými sítěmi v severní části. Vyjma záchytného plotu bude mít pokládka ocelových sítí minimální vizuální dopad. Kompletní realizace by měla být ukončena do konce listopadu tohoto roku. Sanační práce probíhají už nyní o prázdninách (viz foto Deníku).

Podobné ocelové sítě byly například už využité při zajištění Mariánské skály v Ústí nad Labem, při sanaci skal ve Hřensku a v dalších oblastech, kde hrozí sesuvy. Podle mluvčího města Bílina Karla Schöna nebude mít pokládka sítí velký vizuální dopad.

Skalní masiv zajistili také v Teplicích. V Pražské ulici, na úpatí Písečného vrchu. I zde jsou ukotveny ocelové sítě a podél cesty pak zábradlí.