Nejvyšší teplotu v historii ohlásilo hned deset z patnácti stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší teplotu naměřili v Kopistech na Mostecku, a to 34,8 stupně Celsia. Na Milešovce padl dokonce stoletý rekord. V neděli by mělo být ještě o něco tepleji, odhadli ústečtí meteorologové.

Desátý červencový den přinesl na Ústecku a Liberecku symbolicky hned deset teplotních rekordů. V Kopistech, kde bylo vůbec nejtepleji, padl 25 let starý teplotní rekord o téměř dva stupně Celsia. Jen o málo chladněji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 34,6 stupně Celsia. Historické údaje se přepisovaly i v Ústí nad Labem, Liberci, v Tušimicích na Chomutovsku či na Milešovce. Rekord odolal jen na menšině stanic.

Padala přitom i hodně letitá maxima. Na Milešovce tak vysokou teplotu nenaměřili od roku 1906, kdy se tam začaly vést záznamy, v Liberci měří od roku 1939. Jen dvě z rekordních stanic mají menší než třicetiletou historii. Největší konkurencí pro dnešek byl týž den v roce 1959.
Za velké horko může především tropický vzduch, který do střední Evropy proudí po zadní straně oblasti vyššího tlaku vzduchu. To by mělo trvat zřejmě až do pondělí, teprve pak se začne částečně ochlazovat. "Horku napomáhá i jasná obloha. Aktuálně máme místní přeháňky jen na Karlovarsku a Sokolovsku a i v neděli to bude beze srážek. Místní bouřky se začnou ve větším měřítku dělat až úterý," řekl ČTK meteorolog ústecké pobočky ČHMÚ Daniel Tudor. (čtk)

O víkendu jsme fotili na Barboře. Koupaly se tam tisíce lidí. ČLÁNEK A FOTO V PONDĚLNÍM TEPLICKÉM DENÍKU!!!