Radary zatím „jen“ signalizují rychlost. Do konce roku ale získají funkci, která umožní auto vyfotit a hříšníkovi zaslat pokutu.

VE ZKUŠEBNÍM PROVOZU

„Přístroje jsou momentálně ve zkušebním provozu. I tak by to ale mělo řidiče zpomalit. Zařízení fungují psychologicky,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Město nechalo ukazatele rychlosti nainstalovat na hlavní příjezdové cesty z Oseka, Teplic a Bíliny. Radar od Bíliny není hned za značkou město Duchcov, ale na rovince podél rybníku Barbora. „Konzultovali jsme to s dopravním inspektorátem, který nám doporučil umístit radar na úroveň středu Barbory. Řidiče to tam svádí k rychlé jízdě a ohrožují tím nejen sebe, ale i chodce,“ dodal starosta.

Radary fungují v Duchcově přes týden. Podle statistik, které má Deník k dispozici, zpomalilo před zařízením zhruba 60 % řidičů. Rychleji, než je povolených 50 km/h, projelo kolem radaru necelých 15 % aut. „Zatím jde o prevenci, represe nastoupí časem,“ pronesl za dodavatelskou firmu Michal Sedlák.

Tři radary přišly Duchcov asi na 430 tisíc korun. Radnice řeší dopravní bezpečnost už delší dobu. Za alarmující považuje výsledky studie z konce loňského roku, kterou si nechala udělat.

Společnost Gemos dopravní systémy během prosince měřila rychlost pomocí měřícího boxu na třech místech, a to od Teplic u čerpací stanice, v Osecké ulici poblíž křižovatky s ulicí Javorovou a ve směru od Bíliny v ulici Lipová poblíž hotelu Casanova.

Ze studie vyplývá, že na nejfrekventovanější silnici Duchcov Teplice a zpět překročilo povolenou rychlost v obci 27 procent řidičů. Nad 60 km/h jelo pět procent motoristů. „Byl to informativní průzkum, který potvrdil naše domněnky,“ sdělil starosta.

Jednou z prvních obcí, kde se před deseti lety objevily signalizační radary, byla Bořislav. Tehdy ještě nestála dálnice a veškerá doprava se valila z Paška pole do Bořislavi, následně na Žalany a Bystřany.

Bořislav hledala ve spolupráci s ministerstvem dopravy řešení, které by snížilo počty nehod v této obci. A to jak osobních aut, tak především kamionů. „Byla hrůza tady vůbec přejít silnici. Někteří tudy projížděli závodní rychlostí,“ vzpomíná starosta Bořislavi Aleš Navara.

POMOHLO TEPRVE ZPROVOZNĚNÍ DÁLNICE

Poté, co se na začátku obce objevily signalizační radary, které upozorňují na rychlost a zároveň jsou vybavené fotoaparátem, se situace v obci trochu zlepšila. Vysoká doprava ale přetrvávala dál. Až teprve s otevřením dálnice D8 se situace výrazně uklidnila.

Kde si musí dát řidiči obzvláště velký pozor, pokud tedy nechtějí dostat výzvu se zaplacením pokuty za vysokou rychlosti, je Ruská ulice v Dubí. V úseku mezi městským úřadem a dubskými lázněmi je totiž nainstalovaný úsekový radar.

„Když jsme jeli na výlet na Cínovec přes Dubí, tak nás změřili. Pospíchali jsme kvůli dětem. Pokuta nás přišla na 500 korun. Příště už pojedeme pomalu,“ svěřila se Deníku Petra Radová z Teplic.

Nechtěnou momentku z podobného přístroje mohou příliš rychlí jezdci dostat i v Bílině. Radar hlídá piráty silnic v Bílinské ulici mezi lávkou u nádraží a bývalou pasovkou.