Cestu k jednomu z nejmladších českých zámků ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem komplikuje sice nyní řada uzavírek, přesto ji turisté najdou. "Oproti loňsku máme nárůst počtu návštěvníků, takže jsme zatím velmi spokojeni," řekl ČTK kastelán Miloš Musil. Zájem o zámek přičítá mimo jiné situaci ve světě. "K nám vždy jezdili hlavně čeští turisté, teď je jich ještě víc. Lidé se bojí cestovat, a tak hledají zajímavosti doma," řekl Musil.

Památka se také snaží lákat místní, a to prostřednictvím různých akcí. Každou neděli se v létě hraje ve Velkém Březně pohádka na zámku, využit je i prostor zahrady. Místo je oblíbené i pro pořádání svateb.
Návštěvnost si pochvalují také na zámku v Děčíně. "Nedávno jsme měli dokonce denní rekord. Zatím to vypadá, že sezona bude dobrá," řekl ČTK zástupce ředitelky zámku František Šuman. Do zahrad zámku, který řadu let obývala sovětská armáda, se mohou lidé 11. srpna vydat na koncert České filharmonie nebo 21. srpna na shakespearovské představení ústeckého Činoheráku Jindřich VI.. Prohlídky se ve vybrané dny konají na zámku i v noci.

Na zámku Duchcov na Teplicku je návštěvnost podle kastelána Mariana Hochela zatím stejná jako v loňském roce. Hradozámecká noc, kterou 27. srpna letní sezona vyvrcholí, bude mít tentokrát název Casanova se žení. Právě slavný svůdník na zámku trávil poslední léta svého života.
Čeští turisté převažují nad cizinci i v dalších památkách v kraji. Více jich letos přijíždí také do Litoměřic. "Loni se opravoval Tyršův most, náměstí bylo rozkopané, letos je historické centrum k návštěvníkům příznivější," řekla ČTK ředitelka litoměřického centra cestovního ruchu Anna Matulová. Také ona si myslí, že za zvýšenou návštěvností je mimo jiné situace ve světě.
V Litoměřicích se ještě do 25. srpna konají kostýmované prohlídky města. S ohledem na 700. výročí narození Karla IV. se zaměřují na éru jeho kralování. V letních parnech míří lidé do dolu Richard, který nacisté za druhé světové války přestavěli na utajenou podzemní továrnu určenou pro zbrojní výrobu.
K výročí Karla IV. se v Ústeckém kraji vrátí ještě v Kadani, která se poslední srpnovou sobotu promění v rámci tradičního císařského dne v historické tržiště plné zručných řemeslníků, kejklířů i pouličních divadelníků a hudebníků.