„Původní už dosloužila a proto jsme u příležitosti letošního výročí 70 let od konce druhé světové války na náklady obce nechali zhotovit novou. Je vylepšená o unikátní fotku sestřelené posádky," uvedla Jana Syslová, starostka Hrobčic pod které Mukov spadá. Společně s plukovníkem Markem Wootanem, leteckým přidělencem ambasády USA v České republice, desku odhalili během sobotního pietního aktu.

„Učím se teprve čtyři měsíce česky, proto se omlouvám, že větší část mého projevu zazní v angličtině samozřejmě s českým překladem," uvedl velmi slušnou češtinou svůj projev Wootan. V řeči zdůraznil, že současná celosvětová situace není lehká a Evropě hrozí mnohá bezpečnostní rizika. „Je výborné, že Česká republika a Spojené státy jim mohou čelit jako spojenci," vyzdvihl.

K poctě trojice Polinski, Gaalswyk, Finley se připojili zástupci Armády České republiky, Severočeského leteckého archivu, Českého svazu bojovníků za svobodu a České obce legionářské. Nechyběl ani projektový manažer Luftschutz muzea v ústeckém podzemí Jan Zajíček. „Jsem tu na pozvání Severočeského leteckého archivu, v podstatě na oplátku jejich účasti při slavnostním otevření našeho zařízení. Myslím, že tato akce má velký smysl a hloubku i po více než sedmdesáti letech od tragické události," řekl Zajíček.

Tradičně nechyběli také účastníci pravidelné jízdy historických vojenských vozidel. „Vyjeli jsme nalehko a na kraji Bíliny nás přepadla průtrž mračen. Než jsme zajeli pod střechu benzínky, promokli jsme na kost," referovala Jana Kocourková z Krupky. Ta působí jako velitelka kolony a společně se svým mužem jezdí jako první v otevřeném voze Jeep Willys. Oba také za celou skupinu milovníků staré techniky položili kytici a vzdali vojenskou poctu padlým hrdinům.

Trochu lépe dopadli ti, kteří jeli nákladními vozy Dodge. „Chlapi na korbě byli v suchu. My vepředu jsme rychle natahovali plachtu přes kabinu, ale znáte to…ani déšť na Fešáky neplatí," usmál se řidič „dočky" Jan Pilc.

Akci v Mukově doplnil přelet sportovních letadel. Zakončily ji státní hymny USA a České republiky a tradiční vojenská večerka. Kolona desítky vozů, mezi kterými vedle amerických vozů nechyběl ani německý Kdf, se ihned vydala zpátky do Teplic.

„Akci jsme zakončili druhým pietním aktem u památníku dalším padlým letcům na Písečném vrchu," uzavřel Jaroslav Žampach ze Severočeského leteckého archivu.