Vloni v srpnu tu paraglidistu uvízlého v korunách stromů pomáhali vyprostit hasiči z Teplic a Krupky. Muž nezvládl přistání u Holého vrchu v Unčíně na Teplicku. "Lezecká skupina vyprostila a snesla paraglidistu z pětimetrové výšky," uvedli k tomu vloni hasiči. Následně muže ošetřili záchranáři.

V květnu 2020 přeletěl nepovoleně hranice právě u Krupky pomatený německý paraglidista. Při kontrolní činnosti v regionu města Krupka si hlídka strážníků všimla muže na padáku. Po ne příliš hladkém přistání začal telefonovat, hovořil německy. Hlídka zjistila, že se jedná o občana Německa, který nedokázal vysvětlit, jak se přes hranice dostal. Paraglidista byl následně předán Policii ČR.

Nepovedené přistání dalšího paraglidisty způsobilo v roce 2020 kuriózní podívanou. Letec zůstal viset na lampě veřejného osvětlení. Na pomoc vyjela jednotka hasičů. Po příjezdu do Havlíčkovy ulice ale nemusela muže z výšky vyprošťovat. Byl už bez zranění na zemi. Padák se podařilo z lampy sundat. Zůstal ale z části poškozený, stejně jako lampa veřejného osvětlení.

Motorový paragliding. Ilustrační foto
Na Teplicku zemřela v neděli paraglidistka. Případ si převzali kriminalisté

Létat do severočeské oblasti Krupky jezdí často lidé z celé České republiky i z Německa. Piloti z regionu jsou sdruženi v Paragliding klubu Krupka, který získal své jméno podle startoviště nad městem. To nabízí 390metrové převýšení. „Z Krupky létám, když chci pokořit nějakou dlouhou trasu. Pokud je příznivá termika, tak je možné být ve vzduchu třeba i šest hodin, uletět přes sto kilometrů a vrátit se přitom zpět na místo vzletu,“ uvedl na toto téma v rozhovoru pro Deník v minulých letech jeden z nejúspěšnějších severočeských paraglidistů David Vojtěch.

Dalšími hojně využívanými terény v regionu jsou Čerťák nad Vaňovem a Brná u Ústí nad Labem. Rájem paraglidingu je pak kopec Raná u Loun. Pokud je příznivé počasí, mohou tam lidé pozorovat i několik desítek padákových kluzáků ve vzduchu najednou. Aktuálně tam působí až osm paraglidingových škol. Kopec je ideální tím, že je holý a pozvolna vystupuje z nížiny. Historie plachtaření na Rané sahá až do roku 1932. Studenti z Prahy tehdy hledali co nejvhodnější terén a skvělé místo našli nedaleko Loun.

Paragliding je letecký sport, při kterém se startuje z kopce rozběhem, nebo z roviny pomocí vlečného zařízení. Provozuje se za pomocí padákového kluzáku. Zkušený pilot může plachtit díky využití stoupavých vzdušných proudů. Stoupavé proudy mohou být "mechanické", když se proud vzduchu zdvihá o terénní překážku (svahování), nebo termické, když vzduch ohřátý od zemského povrchu stoupá vzhůru (termika).