„Pokud by v Parkovacím řádu nebyly žádné sankce na vymáhání poplatku, stal by se celý systém neefektivní," řekl tiskový mluvčí Eltodo EG Jan Rafaj.

Kolik výběrčí rozdali už botiček firma přesně neví. „Přesný počet nesdělíme, ale můžeme uvést, že v posledních dnech se jedná o pár instalací denně. Z toho je patrné, že systém placeného stání funguje a jsme velice rádi, že ho klienti respektují," dodal Rafaj.

Podle našich odhadů to bude kolem 40 botiček. Řidiči tedy už museli sáhnou do peněženky pro cca 32 tisíc korun. „Jestli se zdržím na pracovní schůzce o půl hodiny déle a najdu na autě botičku, tak z toho rozhodně radost mít nebudu. Za 800 korun to bude moje nejdražší půlhodinka v životě. Botička jako bič na řidiče se mi zdá už mnoho let překonaná," řekl Deníku Stanislav Krátký.

Při rozdávání botiček se Eltodo EG řídí tzv. zadržovacím právem. Tím si chce vymoci pohledávku, kterou firmě řidič způsobil tím, že nezaplatil třeba 30 korun za další parkovací hodinu.Parkování v Teplicích

Teplická městská policie funguje v případě řešení sporů s tímto parkováním pouze na zavolání, když se řeší nějaký spor mezi majitelem auta a provozovatelem parkoviště. „V souvislosti s obnovením placeného parkování v Teplicích jsme řešili dva případy. První byl hned v začátku, kdy jeden z majitelů vozidla, opatřeného botičkou od provozovatele parkoviště, nechtěl ukázat svoji občanku obsluze. Ta nás pak přivolala k prokázání totožnosti majitele vozidla. Druhý případ je z posledních dnů, kdy nebylo možné neplatiči parkovného nasadit provozovatelem parkoviště botičku na zaparkované auto, a to vzhledem k tuningovým úpravám. Přivolaní strážníci tedy zanechali na vozidle výzvu pro majitele vozidla ohledně řešení dané věci," sdělil velitel MP Teplice Michal Chrdle.

Nájemce parkovacích míst je zatím se svým působením v Teplicích spokojený. „Místní občané velice pozitivně přivítali obnovení zpoplatnění parkovacích stání v centru města. Došlo tím k uvolnění dopravy a není již problém zaparkovat," nechal se slyšet tiskový mluvčí Eltodo EG Jan Rafaj.

Počty parkovacích automatů a obsluhy navyšovat firma v dohledné době nechystá.

V centru Teplic je povinnost platit za parkování od 1. ledna. První hodina stojí deset korun, další 30 korun. Kdo nechce platit, tak může využít neplacené parkoviště v Alejní ulici u zimního stadionu.(kos, pem)