Město vypsalo na práce veřejnou zakázku a zveřejnilo ji na úřední desce, firmy se mají hlásit do 17. srpna.

Plánovaná inventarizace se nedotkne největšího parku v Teplicích Zámecké zahrady o ploše 22 hektarů.

Kromě základní charakteristiky, jako je druh, výška, přibližný věk či průměr kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí, chce město zjistit také perspektivu jednotlivých stromů, jejich sadovnickou hodnotu či jestli stromy neohrožují chodníky či jiné stavby. Vybraná firma pak má navrhnout opatření k ochraně každého z kontrolovaných stromů, naléhavost takového zásahu a odhad nákladů. Všechno by mělo být hotové v polovině listopadu.

Velké změny zatím město naplánovalo jen v lázeňském parku u divadla. V úvodní fázi se mění skladba stromů a keřů; zmizet mají hlavně nepůvodní dřeviny vysázené v 70. a 80. letech. Pak má přijít na řadu rekonstrukce a změna tras některých chodníků. Projektanti odhadují cenu za celou rekonstrukci na 30 milionů korun, teplický primátor Jaroslav Kubera ale požaduje nižší částku.

Při plánování přestavby nejstaršího teplického parku se autoři opírali i o historické fotografie z přelomu 19. a 20. století. Nechtějí prý udělat věrnou kopii, ale přiblížit se původní podobě skladbou rostlin a atmosférou a scelit různě staré části parku. Proto mají zmizet dosázené borovice, túje a břízy, mezi navrácenými keři mají být naopak magnolie. Celá rekonstrukce má být hotová po roce 2014.

„K revitalizaci celého parku jsme přistupovali velmi citlivě a hlavně v kontextu s minulostí, tedy s dobou při zakládání této promenádní zóny v Teplicích," uvádí Ivana Müllerová z teplického magistrátu.

Už v závěru minulého roku padly k zemi vybrané stromy a vyřazené keře. Zůstaly stromy, které tu jsou od původu a do celé kompozice parku zcela jasně patří.

„V parku byly ale také takové dřeviny, které tu nemají žádný význam. Na základě různých posudků a s odkazem na budoucnost, aby park plnil svoji funkci relaxace a prostoru pro korzování, je nahradí nové stromy," argumentoval vloni při představení projektu revitalizace parku zahradní architekt Jan Šesták.(čtk, pem)