Váš manžel mi říkal, že když o vás něco napíše bulvár, stoupne mu prodej až o čtyři procenta. Je to pravda?
To tvrdí bulvár.

Prý jste stejně zajímavá jako Iveta Bartošová.
To neříkejte, s tou mě nesrovnávejte. Ale asi dobře prodávám, nebo lépe řečeno jsem dobře se prodávající, jinak by tolik o mně nepsali. Já se snažím vycházet se všemi novináři dobře, už to není tak vyhrocené jako na začátku. Mám nastavené mechanizmy, jako tiskovou mluvčí a mediální agenturu, která mi pomáhá. Některé věci už také beru s nadsázkou.

Jak se řecky řekne: Na muži je nejvíce sexy jeho mozek? Což je mimochodem legendární věta, kterou jste řekla o svém manželovi.
To pio sexy prágma ston ándra, íne to sexy mialó tu. Takto se to čte.

Proč váš manžel vzbuzuje takové vášně?
Protože je velká osobnost, má charisma a takoví lidé vždy vzbuzují různé emoce. A také je tu vliv médií, která ho většinou vykreslují hodně negativně.

Proč si myslíte, že si média vybrala zrovna jeho? Například jeho předchůdce Vladimír Špidla nebyl tak propíraný.
Ale byl, vždyť z něj udělali autistu. Je více pravicově orientovaných novin, proto sociální demokracie je více terčem kritiky. To platí nejen u nás, ale téměř v celé Evropě.

Máte ještě rybičky?
Manžel má rybičky v práci a pak máme vodní nádrž na chatě, kde má i rybičky v létě.

Po internetu koluje fotografie, na které je váš muž a dívá se z jedné strany na akvárium a přitom všechny rybičky v něm se přesunuly na druhou stranu. Viděla jste tu fotku?
Je pěkná, ukazuje, jak má můj manžel hezký vztah k přírodě. On i ty rybičky má rád.

Ale ony ho asi moc rády nemají, když od něj uplavaly na druhou stranu akvária.
Ježišmarja, nechci urazit rybičky, které mají jen pár mozkových buněk. Ale ony určitě nemají žádný vysoký intelekt, takže bych v tom nic proti mému manželovi neviděla. Jim stačí jen potrava.

Také si myslíte, že vás manžel je nejlepší debatér v republice?
Patří určitě k těm nejlepším a momentálně s ním do debat nechodí nikdo, kdo by se mu argumentačně vyrovnal.

Utkal se i s novým lídrem ODS Petrem Nečasem. Jak on na vás působil?
Pan Topolánek byl vždy po několika minutách z mého manžela nervózní a vždy odcházel psychicky vyčerpaný. Ale bylo to zajímavé. Pan Nečas byl v zákulisí velice milý, ale na obrazovce na mne působil jako Frank Burns ze seriálu M.A.S.H. Takový hodně snaživý, ale ne moc oblíbený. Dokazoval, že měl jedničku z matematiky na vysvědčení. Já ji měla taky a nejsem rozpočtový odborník. Jednička z matiky ještě neznamená, že jste dobrý ekonom.

Co říkáte na předvolební souboj vašeho manžela s Milošem Zemanem?
Zatím nevidím žádný souboj. Kdysi jsem panu Zemanovi fandila, v čele ČSSD ho také podporovali moji rodiče. Ale doba se změnila a je důležité, aby člověk věděl, kdy je čas odejít. Důstojně odejít.

Myslíte si, že se spolu někdy utkají v televizní debatě? Nyní ve středu to nevyšlo, a jinak se tomu prý váš manžel vyhýbá.
Asi se neutkají. Manžel nemá důvod s panem Zemanem chodit do debaty, preference jeho strany je desetkrát menší, nebyl by rovnocenným soupeřem. Byl by to souboj titána s mravenečkem.

Co říkáte na to, že váš manžel měl na billboardu modely z Dánska?
To je normální, že se v různých kampaních využívá fotobanka.

Nyní se objevily nové plakáty, kde jste vy s manželem a s malou holčičkou. To je vaše pravá dcera?
Ta je pravá československá. Kritizovali nás za Dány, tak jsme tam my, jako pravá česká rodina. Je krize, ušetřili jsme na modelech.

Martin Bursík říkal, že na toto téma si Strana zelených z vás udělala srandu, protože na své billboardy dali fotky dětí svých kandidátů. Co vy na to?
Asi mají méně práce než představitelé sociální demokracie a mají čas pózovat. Ale teď vážně. Ten billboard jsem ještě neviděla. My nejsme ti, co dceru tahali na kongres nebo na kladení věnců. Takže ať si každý zamete před svým prahem.

Přibyli vám nebo naopak ubyli nějací přátelé po svatbě s Jiřím Paroubkem?
Po svatbě se mi tzv. vyčistil stůl. S některými jsem se přestala stýkat, což zamrzí. To byli známí, přátelé zůstali. Přátelství nestojí na politickém názoru. Například moje nejlepší kamarádka je členkou ODS. Není to o politice, ale o nás o lidech.

Jezdíte s dcerkou i na předvolební mítinky?
Pokud je hezké počasí a je malá zdravá, tak určitě. Ale do toho mumraje do davu ji brát nechci, musí být vždy někdo s námi, aby ji pohlídal. Klidně budu na mítincích nalévat guláš, když si ho budu moct sama dát (smích).

A jezdí s vámi i váš pes?
Ano, jezdíme jako větší rodina, taková trochu bláznivá. Baset je takové moje první dítě.

Vystupujete na mítincích někdy s projevem?
Nemám nikdy žádné proslovy, ale snažím se mezi lidmi chodit a povídat si s nimi, nyní hlavně s maminkami o jejich problémech.

Nebojíte se vajíček? Loni na jaře jich na vašeho manžela létalo hodně.
Já pevně věřím, že už nic nebude. Byla to malá spontánní akce, která se díky podpoře největšího rivala sociální demokracie změnila v masovou hysterii. Ale jinak já se nebála, dokonce jsem byla tak naivní, že jsem chtěla vystoupit na Andělu, kde byla ta největší vajíčková smršť, ale nakonec mě od toho odradili. Manžela se snažím doprovázet (nejen na předvolební akce), kontakt s lidmi mě pozitivně nabíjí. Ostatně sociální demokracie se vždy snaží o kontaktní kampaň, aby občané měli možnost potkat ty, které pak volí. Aby měli možnost vidět je nejen v médiích, ale prohodit pár slov, podat si ruce.

Kolik procent odhadujete, že ČSSD v Ústeckém kraji získá hlasů?
Podle mě dostaneme pětatřicet až čtyřicet procent.

Jste členkou ČSSD tři roky, chcete někdy kandidovat do nějaké funkce?
Ne, žádné ambice nemám. Jsem členkou na Praze 4, manžel je členem na Praze 5.

Znáte se s Kateřinou Brožovou? Co jste říkala na nápad vašeho manžela s její kandidaturou?
Ano, znám se s ní. Nakonec musela volit mezi politikou a rodinou. Podle jejích slov by se politice nemohla věnovat, neměla by čas. Já to chápu, je s dcerou sama.

Jak jste se naučila česky?
Já jsem přijela studovat do Prahy lingvistiku. Mám štěstí, že jsem typ, který když někam přijede, rychle se naučí místní jazyk.

Jak je těžká čeština?
Pro Slováky je hodně těžká, protože je nám blízká. Nedělat v ní chyby je složitější než v úplně cizím jazyce. Máme tendenci to komolit a dělat českoslovenštinu.

Jak se váš manžel po vašem boku zlepšil v angličtině?
On mluvil anglicky už dříve. Nevím, jestli se zlepšil, já ho doma nedoučuji. Když byl mým klientem, mluvil už anglicky velmi dobře.

Jednou jste se zmínila, že byste chtěla zestárnout v Řecku. Stále to platí?
Ne zestárnout, ale chtěla bych žít na stará kolena někde u moře v Řecku. Zestárnu asi tady. Jinak jsem v Řecku nějaký čas žila. Snad se z ekonomické krize brzy dostanou.

Jak zvládá manžel roli otce?
Báječně, není to taky poprvé, už to jednou absolvoval před pětadvaceti lety. Ale dost věcí se nyní změnilo, je řada vymožeností, co péči o dítě usnadňují. Už jen ty plíny. Dříve je prý musel žehlit.

Vaříte manželovi?
Nejvíce asi ryby. Jiří je dobrý strávník, má rád skoro všechno, není náročný.

Myslíte si, že jsou lidovci momentálně mrtvou stranou? Alespoň podle posledních průzkumů to tak vypadá.
Každopádně jsou na tom špatně. Mě to netěší a věřím, že se udrží, patří do parlamentních stran, na rozdíl například od asociální TOP 09, která vznikla, aby zase zanikla.

S péčí o dítě vám pomáhá chůva. Máte dvě? Jednu v Praze a jednu v Teplicích?
Máme slečnu v Praze. Tady v Teplicích nám na začátku pomáhala moje maminka, nyní už i tady máme jednu paní, co nám dceru pohlídá. Většinou si dceru ale všude beru s sebou.

Četla jste knihu o vašem manželovi?
Ano, Jiří ji psal o dovolené a pomáhala jsem mu s jejím přepisem.

Kde se vám v Ústeckém kraji líbí?
Už jsem toho tady navštívila hodně asi před patnácti lety. Měla jsem v Teplicích přátele a jezdila jsem sem. Dnes jsem ráda, že se výrazně zlepšilo ovzduší. Je to velký rozdíl, dříve tady byl hodně smog a inverze. Pořád je v tomto směru co zlepšovat.

ČSSD je pro zrušení těžebních limitů uhlí. To by se pak ten smog a inverze opět mohly vrátit, nemyslíte?
Já si nemyslím, že se budou hned limity prolomovat. Sociální demokracie trvá na tom, aby se k této otázce vypsalo referendum. Znám tuto problematiku jen povrchně, ale měli by si to rozhodnout lidé, kterých se to týká.

Jaký máte vztah s paní Zuzanou, bývalou manželkou JP?
To bych nechtěla komentovat, není to vhodné.