A protože řada lidí nechává jeho pořízení na poslední chvíli, roste obliba tzv. rychlého pasu. I když je dražší a platí kratší dobu, zájemce ho dostanou dříve. Lhůta pro vydání je ze zákona 15 dnů, ale jak potvrdil Pavel Válek z teplického magistrátu, dostanou ho dříve. Žadatelé musejí ale počítat s tím, že zaplatí 1500 korun. Klasický pas s biometrickými prvky, který se vydává do měsíce, přijde na 600 korun.
Biometrika je už bez dětí
Od 1. září 2006 vydávají úřady nové biometrické pasy, do nichž rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. „Ale platí pouze jeden rok,“ podotýká Pavel Válek. A to kvůli rychlé změně podoby dětí.
Dětské pasy stojí 50 korun, neobsahují biometrické údaje, pouze fotografii. Nyní je pro získání dětského pasu kvůli ověření národnosti nutné předložit také osvědčení o státním občanství. To vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice.
Děti ve věku od pěti do 15 let již dostávají pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu stojí 100 korun.
Na oddělení osobních dokladů teplického magistrátu mají pro vydávání dokladů otevřeno všech pět dnů v týdnu (www.teplice.cz). Více lidí chodí v dříve zažitých pondělí a ve středu.
Podle Alice Hlavničkové z teplického magistrátu, je denně v případě rychlopasů vyřizováno od 30 do 50 žádostí. V případě klasických pasů s biometrickými prvky to je 70 případů.