Jak uvedla mluvčí ústecké policie Šárka Poláčková, policisté, hasiči a strážníci celý víkend prohledávali důkladně břehy Ždírnického potoka i řeky Bíliny až po soutok s řekou Labe, ovšem bezvýsledně. „Po chlapci je vyhlášeno celostátní pátrání. Vyrozuměni byli kolegové z Německa. Policejní pátrači v současné době čekají, až opadne vysoká voda, aby mohli znovu začít s rozsáhlými pátracími akcemi,“ řekla policistka.
Jak uvedl zástupce vedoucího Říčního oddělení Policie České republiky Martin Racek, bude těžké přesně určit, kam až mohl vodní proud tělo chlapce odnést.
„Všeobecně se dá při utonutí v řekách říci, že kde se tělo najde, záleží na zákrutách řeky a čistotě dna. Jestli je řeka plná kořenů, kamení a náplav, může se stát, že se tělo někde zaklíní. Jestli tělo chlapce vodní proud odnesl až do řeky Labe, kdy Povodí Labe vyčistilo její dno, bude daleko těžší určit, kde by se mohlo jeho tělo v těchto dnech nacházet,“ řekl policista.
To samé platí i o tom, kdy řeka tzv. „tělo vydá.“ „Hodně záleží na teplotě vody, než začne tělo tlít a naplní se plynem a vyplave. Tady také hraje roli velký faktor, jestli je tělo zaklíněné nebo leží volně na dně,“ dodal Martin Racek.
Slova policisty dokazuje případ z minulého roku, kdy spadl do řeky Labe mladý muž, který se v polovině února vracel z plesu na Střekově přes most Eduarda Beneše do centra Ústí. Jeho tělo našli policisté na konci dubna v Děčíně u Tyršova mostu.
Devítiletý chlapec měl spadnout do Ždírnického potoka, kde si hrál v nedaleké Marxově ulici a hledal klacek na opékání vuřtů.
Na řece Bílině v pondělí dosahovala hladina podle hydro předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu v průměru 157 centimetrů s průtokem 16,6 metru krychlového za sekundu, což je mírně pod prvním povodňovým stupněm.
Na řece Labi, kam Bílina vtéká, se výška hladiny pohybovala v pondělí okolo 422 centimetrů. (soch)