Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky a co od toho očekáváte?

Před čtyřmi lety jsem do politiky vstupoval především s přesvědčením, že i tato práce se dá dělat slušně, nekonfrontačně a s respektem k ostatním, včetně oponentů. Stále věřím, že to možné je. Očekávám, že to nebude nic jednoduchého, ale když se mi podaří přispět ke kultivaci politické scény a přitom být aktivním iniciátorem a podporovatelem dobrých a užitečných zákonů, budou třeba jednou moje děti hrdé na to, že táta do toho šel, přestože jej hodně lidí od toho odrazovalo a stále odrazuje.

Když byste se stal poslancem, tak byste si finančně polepšil?

Firma funguje, finančně nestrádáme a času na rodinu, koníčky a cestování mám víc než dostatek. Jako poslanec bych o komfort užívat si svůj čas přišel, práce by mi přibyla a finančně bych si nepolepšil. Naopak, protože bych se musel věnovat práci ve Sněmovně na plný úvazek, musel bych si místo sebe najmout do vlastní firmy někoho, kdo by mou práci zastal. Mimochodem, například část odměny za práci radního v Teplicích dávám na pomoc potřebným či na kulturní aktivity v regionu. Tu charitu zmiňuji jen proto, abych zdůraznil, že na politice nejsem finančně závislý.

Přemýšlel jste nad tím, co by vás bavilo mimo podnikání a politiku?

Mám jeden takový sen. Velmi rád vařím a peču. Troufám si tvrdit, že moje kynuté buchty a koláče jsou vyhlášené. Na Vánoce dělám šest sedm vánoček pro různé kamarády. Jen se po nich zapráší. (úsměv). Když k nám přijdou v létě na grilování přátelé, moc mě těší jen tak pozorovat hosty, jak baští to, co jsme jim připravili. Kdybych si tak mohl otevřít stylovou restauraci či kavárnu… kde by hrál pianista, vládla by tam taková ta prvorepubliková příjemná atmosféra, místo kupovaných moučníků by se servíroval náš čerstvý domácí koláč, pila by se dobrá káva a já bych každému hostu osobně podal ruku a popřál hezký den.

Od narození žijete v lázeňském městě. Vyměnil byste Teplice za nějaké jiné město?

Jsem patriot. Když pominu mé studium v Praze na vysoké škole a dvouletý pracovní pobyt v Brně, tak jsem nikde jinde nežil. Procestoval jsem skoro celý svět, ale vždy, když se vrátím z cest, tak si řeknu, jak ty moje Teplice jsou pěkné, útulné. Jistě celá řada věcí se zde ještě může a musí zlepšit, ale… Mám to tady rád.

Již téměř 25 let žije společně s manželkou…

Před 25 lety se mi stala ta krásná věc, že jsem poznal moji ženu. Před 23 lety se stal první zázrak a narodil se nám syn. A letos na Mikuláše to bude 19 let, co se stala stejně krásná věc, kdy se nám do party přidala dcera. Prostě všichni jsou skvělí a já dělám vše pro to, aby i oni mohli říkat to stejné o mně. Rodina je prostě pro mě to nejcennější. Užívám si chvíle a těším se na ně, kdy jsme všichni spolu třeba pátky, kdy děti přijedou ze škol, nebo kdy i v dospělém věku s námi ještě jezdí na dovolené.

Máte nějaké neřesti?

Upřímně, alkohol mi nechutná. Kolikrát si říkám, když tak koukám na ty, co tvrdí, jak je to úžasná věc, proč se jim po vypití panáka tolik kroutí huba. Mám podezření, že je to tak trochu póza, ze které se časem stává závislost. Tím ale neříkám, že pití alkoholu je něco špatného. S kouřením bojuji. Dal jsem si před časem osobní cíl, že zhubnu, což se podařilo. Dolů šlo 14 kilo. Teď bych potřeboval ještě skončit s kouřením a začít cvičit. Nevím, co bude jednodušší, jestli se rozloučit s cigaretami, nebo začít s tréninkem. Určitě udělám obojí, ale ještě nevím, v jakém pořadí. Zrovna teď už dva týdny nekouřím.

Jak vnímáte osobu Karla Schwarzenberga? (ve středu navštíví Litoměřice, Ústí a Teplice)

Nelze jej vnímat jinak než jako výjimečnou osobnost, charismatického a mimořádně inteligentního člověka, kterému sudičky daly dar vtipu, noblesnosti a moudrosti. Jestli jednou budu rekapitulovat, co mi politika dala či vzala, setkání s Karlem Schwarzenbergem a možnost s ním spolupracovat a být členem jeho týmu, bude vždy stát na vrcholu pyramidy mých životních prožitků.

Dotazník…

Oblíbená kniha: Z knih nemám jinou volbu než Neználka na Měsíci.

Oblíbený film: Všechny filmy od Tarantina, veselohry s Belmondem, především Muž z Acapulca, ale také Forrest Gump či nově teď Velký Gatsby.

Oblíbená hudba: Hudbu mám rád melodickou, rád se vracím do 80. let, ale díky našim dětem jsme udržováni na uzdě v mezích hudebního vkusu i v rámci současné hudební scény. Takže posloucháme The Muse, Franz Ferdinand či Daft Punk.

Oblíbené jídlo: Mám rád exotické kuchyně a z nich asi nejvíce korejskou. Bohužel, v našem kraji ještě žádná taková není, ale třeba se to brzy změní, až se Korejci dozví, že bych chodil na jídlo prakticky jen k nim (smích).