Podle Oty Kovandy, šéfa komunitního centra White Light Teplice, s nápadem na úklid přišli sami bezdomovci, kteří v ruině přebývají. „Když to prý budou mít kam dát, tak si to uklidí,“ tlumočí Kovanda jejich slova. Nápadu vyšlo vstříc město Teplice, které nechalo k betonovému skeletu v Mlýnské přistavit velkokapacitní kontejner. Právě do něj teď mají přechodní obyvatelé nanosit veškerý bordel.

Obří budova měla být původně ubytovnou pro zaměstnance lázní. Za socialismu se ale nedokončila, několikapatrový průhledný skelet od té doby chátrá. Oto Kovanda zmiňuje, že během roku se tu vystřídá přibližně padesátka obyvatel z ulice. Nyní jich tam podle městské policie, která prostor průběžně monitoruje, žijí přibližně dvě desítky.

Odpadky, které tvoří skládku ve všech patrech ponurého objektu, nosí bezdomovci z celých Teplic. „Co se tak posbírá po popelnicích. Nikdy nevíte, co se může hodit. V zimě jsme tím i topili,“ uvádí jeden z bezdomovců. Hasiči tu během zimních měsíců zasahovali několikrát. Zápach z hnědého kouře se šířil po okolí.

Když do objektu vstoupíte, připadáte si jako ve spalovně. Zápach odpadků nepřebije ani mentolová mast aplikovaná přímo nad rty pod nosem.

„Dříve bylo ve městě více vybydlených domů. Tento je jeden posledních a bezdomovci se zde koncentrují. Chceme tady kontejner nechat a naučit místní, aby po sobě nepořádek uklízeli,“ předesílá Oto Kovanda. „Ne všichni jsou závislí na drogách. Pro některé to je prostě jen zvolený způsob života,“ doplňuje.

Aktivitu vedoucí k větší čistotě ruiny vedení města vítá. Někteří lidé z radnice přišli dokonce bezdomovce v úklidu podpořit. „Pomáhal jsem to tam pytlovat. Diskutovali jsme spolu. Snažil jsem se jim vysvětlit, že nemohou dělat takový bordel. Tady ani po městě. Překvapilo mě, jak byli vstřícní,“ říká náměstek primátora Jiří Štábl. Zpět do běžného života odcházel s pozvánkou, aby se někdy zase zastavil. „Prý mám příště přinést i nějakou lahev,“ směje se.

Vyrostla tu zeď

Chátrající objekt se nachází v blízkosti obchodní akademie. Město nechalo letos podél silnice ke škole postavit zeď, jež má ochránit studenty před vstupem do ruiny a zároveň zabránit bezdomovcům a narkomanům dostat se ke škole.

Betonové torzo nepatří městu. Jeho minulost je značně neprůhledná. Vlastník zapsaný v katastru nemovitostí už neexistuje. „Čekáme na rozhodnutí soudu, zda má objekt nějakého majitele. Pak teprve můžeme řešit, co dál. Mohl by být stržen, nebo může mít třeba další využití,“ zmiňuje Štábl. V rámci podzimní předvolební kampaně opakovaně uklízeli nepořádek po bezdomovcích příznivci sdružení Pro sport a zdraví Teplice. Odvezli několik tun odpadků. Za půl roku je místní obyvatelé stihli znova nanosit.