A jaké investice mají letos v Dubí v plánu? Například dodělat kanalizaci v Běhánkách či provést rekonstrukci chodníků ve Střední ulici v Pozorce. „Na dofinancování kanalizace v Běhánkách máme připraveno 4,5 milionu. Ve Mstišově chceme zrekonstruovat malé hřiště u školky a zřídit zde menší dětské hřiště," řekl Petr Pípal a dodal: „Další z těch větších akcí bude rekonstrukce chodníků ve Střední ulici v Pozorce. Také zde dojde k výměně veřejného osvětlení."

Pozorky se týká i další zamýšlená akce. Vzniknout by tam mělo komunitní centrum. Bude financováno z fondů EU. Další investicí, která plynule přešla z minulého roku do toho současného je oprava varhan v kostel Panny Marie v Dubí. Město na jejich generální opravu vyčlenilo zhruba 1,2 milionu korun. Jejich krásný zvuk se má rozeznít po více jak dvaceti letech. Pokud půjde vše podle plánu, tak se první koncert na nich odehraje na podzim tohoto roku. „Varhany se už opravují, jsou částečně rozebraný. Asi v březnu se začne s rekonstrukcí té části, která se nedá demontovat," sdělil Pípal.

Varhany v dubském kostele byly postaveny těsně před první světovou válkou.

„Po roce 1911 se začalo se stavbou velkých varhan, které dokončila tehdy renomovaná firma Heinricha Schiffnera, sídlící tou dobou v Praze Břevnově, roku 1914. Jednalo se o nástroj s romantickou dispozicí a celkem 28 znějícími rejstříky na dvou manuálech a pedálu v systému pneumatické výpustné traktury. Skříň a prospekt varhan odpovídá tehdejší praxi pozdní secese jde tedy o píšťalová pole probíhající celou šíří kůru a členěná pouze vertikálními břevny," řekl už dříve organolog Vít Honys. (kos)