Vzhledem k tomu, že ON i jeho rodina, jsou velcí bojovníci, tak to společně zvládli! „V červenci jsme byly na ME Evropy párů v Londýně a hrálo se postup do Ria. Kluci měli velmi těžkou skupinu když měli opět Řeky, Portugalce (vítěz světového poháru v Polsku a 3.v Barceloně) a Španělsko. Tak s Řeky vedli v půli 2:0 aby nakonec prohráli 2:3. S Portugalci hráli v základní hrací době 2:2 a v prodloužení prohráli. A se Španěly už o nic nešlo a hlavně kluci byli psychicky rozhozený. Prohráli 7:1 a skončili na 8.místě," řekl táta Pepči Jozeh Suchý, jenž je reprezentačním koučem v boccie a předseda PARENT PROJECT.

Po ME v Londýně přišly vážné zdravotní problémy. Pepču museli hospitalizovat v pražském Motole. Nastaly krušné chvíle …

„Po návratu z nevydařeného Londýna Pepa onemocněl. Dostal chřipku, kašel a byl zahleněný. Bohužel pro něj je to nebezpečné, protože nemůže hleny odkašlat. Stav se natolik zhoršil, že jsme měli velký strach jestli noc přežije a tak jsme ho odvezli do Motola, kde strávil tři dny. Následně ho pustili domů. Problém byl v tom, že v Motole s ním pracovali s tzv. odkašlávacím asistentem a Pepovi se ulevilo a dokonce se mu téměř zdvojnásobila kapacita plic. Jenže domů vám ten přístroj nepůjčí a pojišťovna ho nehradí. Cena přístroje je cca 120 tis. a tak jsme museli řešit další finanční problém. nakonec nám ho firma, která tento přístroj dodává a přes Parent Project ho budeme kupovat i pro další čtyři kluky, kteří mají podobné problémy jako Pepa. Byly to hodně krušné chvíle," sdělil Jozef Suchý.

-------------

Pepča z Hrobu

Pepča trpí svalovou dystrofií typu Duchenne, což je vrozená vada, při níž postupně ztrácí hybnost. Teď už jen trochu pohne prsty a otočí hlavou

- nyní studuje na gymnáziu v Dubí, navštěvuje druhý ročník

- je člen TJ ZP NoLa Teplice

- bydlí v Hrobu

--------------

Naděje postupu paralympijské hry 2016 do Ria žije pro Pepču už jen v jednotlivcích. „V párech jsme již mimo hru. V jednotlivcích má Pepa pořád šanci. Vyšel aktuální žebříček a Pepa je na 20. místě což by mu zajišťovalo postup na MS v roce 2015 a tím přímý souboj o Rio. Bohužel federace dodatečně vyhlásila další světový pohár a to v Santiago de Cali v Kolumbii. Bohužel na to již finančně nemáme. Barcelonu měl Pepa s manželkou hrazenou napůl a já jsem si to hradil celé, takže nás to vyšlo něco přes 50 tis. To jsme pokryli s akce v Ústí a dalších dárců, Poznaň nás stála další 40 tis. a ME v Londýně si musíme hradit kompletně, takže musíme zaplatit svazu 93 tisíc korun a ještě teď nám chybí 60 tisíc.Takže bohužel do Kolumbie nemůžeme a může se stát, že díky tomu z žebříčku vypadneme, protože tam jedou všichni, kdo potřebují uhrát body (až na nás :-)). Navíc ten postupový klíč je zvláštní a vůbec mu nerozumíme," dodal Suchý.

Redakce drží palce Pepčovi jak v boji o Rio, tak i v tom nejdůležitějším zápase se svalovou dystrofií.

Víte, že …

Svalová dystrofie Duchenne je vzácné, progresivní dosud neléčitelné onemocnění, které postihuje 1 z 3500 novorozených chlapců. Po celém světě bylo 7. září vyhlášeno jako světový den Duchenneovy svalové dystrofie 2015.

Světový den DMD obdržel záštitu Evropského parlamentu. (kos)